Imam povredu ramenog zgloba, istegla sam ligamente. Pritom doktor sumnja da mi je ključna kost malo naprsla na levom okrajku. Išla sam na snimanje, ali lekar nije lepo snimio, pošto ne mogu opet da idem, zbog zračenja, možete li mi reći kako da izlečim povredu?

    Odgovoreno: 07. 10. 2008.
    • Do iščašenja ramena dolazi kad kost nadlaktice (humerusa) izleti iz zgloba i nađe se obično ispred ili ispod ramena. U tom slučaju ligamenti i ostala vezivna tkiva su istegnuta, ili pokidana, a ponekad dolazi do povrede nerava i krvnih sudova ramena, što izaziva utrnulost šake i gubitak cirkulacije u ruci. Povreda nastaje padom na ispruženu šaku ili ruku, direktan pad, ili udarac u rame, ili nasilno savijanje ruke preko glave. Treba da počnete sa fizikalnom terapijom (laser, magnetnoimpulsno polje, ultra zvuk, interferentne struje) kasnije kineziterapija i lagano plivanje. Nije loše uraditi ehosonografski pregled ramena (tu nema zračenja) bar da se vidi stanje mišića, ligamenta i tetiva.