Nakon rada u teretani primetila sam da ne osećam prednji deo desne potkolenice. Takođe se nazire i mali otok. Nakon dve nedelje urađen mi je EMG koji ukazuje na postojanje radikularne lezije 1,5 miotoma desno, blažeg do srednjeg stepena sa prisutnom umereno izraženom denervacionom aktivnošću- tako bar piše u nalazu. Inače, ne osećam bolove u kičmi, mada osećam blaži bol u donjem delu kičme prilikom pritiska. Imam skoro 50 godina i nalazim se u menopauzi. Veoma mi je stalo do fizičkih aktivnosti u teretani i ne bih da prestanem sa vežbanjem, jer mi to veoma prija.
    Šta mi savetujete?
    Zahvalna Ljiljana iz Novog Sada.

    Odgovoreno: 07. 10. 2008.
    • U radikularne znake spadaju bolovi kao i razni stepeni senzitivnih i motornih nervnih ispada, izazvani kompresijom i inflamacijom (zapaljenjem) korenova. Pritisak na koren L5 izaziva bolove od lumbalne kičme preko gluteusa, spoljašnje strane natkolenice i potkolenice i ide sve do palca. Počnite sa izometričkim vežbama trbušne muskulature i donjih ekstremiteta u antalgičnom položaju, vežbe disanja, vežbe gornjih ekstremiteta sa ograničenim opterećenjem koje ne izaziva bol. Suštinski, kineziterapija je u ovom periodu najvažniji deo Vaše terapije. Savetujem Vam Mišelove vežbe (opisao sam ih pre dve nedelje u odgovorima u Stetoskopu, pa ih pogledajte), iako su se ranije dosta koristile Reganove vežbe, koje bi kod Vas imale manje efekta.