Poštovani,
    interesuje me da li mi možete opširnije objasniti kako da napravim program kardio treninga za sebe? Treniram fitness već 2 godine, pa bih da probam ovaj vid treninga.
    Hvala unapred!

    Odgovoreno: 30. 09. 2008.
    • Osnovno je da Vam odrede maksimalni puls. Formula za izračunavanje maksimalne frekvencije srca je:a) 220-godine starosti, b): 215-godine starosti, c) prema Bruceu: maksimalna frekvencija pulsa 210-0,662 x godine starosti. Na osnovu maksimalnog pulsa izračunavamo submaksimalni puls. Kod osoba koje se rekreativno bave sportom Svetska zdravstvena organizacija preporučuje submaksimalne vrednosti pulsa u trenažnom procesu.(80% od maksimalne vrednosti pulsa) za godine starosti: 20god.-29god.=170 otkucaja u minutu, 30god-39god=160 otkucaja u minutu, 40god-49god.=150 otkucaja u minutu, 50god-59god=140 otkucaja u minutu, od 60 godina na dalje 130 otkucaja u minutu. Savetujem Vam, ako je lekar konstatovao dobro zdravstveno stanje, da od gore navedenih vrednosti submaksimalnog pulsa koristite u prvoj fazi treninga do 60%, a sa kontinuitetom treninga podignete puls u jednom delu treninga između 70-80%.