1. Prelom potkolenice - povratak na trening

    Pitanje broj: #133589

    Imam jedno pitanje za Vas ako nije problem da mi odgovorite, pre 4 meseca sam polomio nogu na utakmici, potkolenicu, po Vašem mišljenju kada bi trebalo da počnem da treniram i da se opet vratim redovnom treningu i utakmicama, takođe me interesuje kada ću lepo da trčim kao i pre eto toliko? Hvala unapred. : )

    Odgovoreno: 07. 02. 2019.
    • Poštovanje,

      niste rekli tačno prelom koje kosti je u pitanju, tibia ili fibula ili obe? Da li je bio otvoreni ili zatvoreni prelom, da li su bili oštećeni krvni sudovi?

      Što se tiče oporavka, tj. vraćanja ekstremita u funkciju, potreban je 3 puta duži period od perioda u kome je ekstremitet bio imobilisan. Pa ukoliko je noga bila imobilisana 4 nedelja, biće potrebno 12 nedelja za povratak noge u funkciju uz adekvatnu fizikalnu terapiju.

      U početku treba jačati okolne mišiće potkolenice kako bi kosti potkolenice imale što bolju podršku. U tom smislu treba raditi vežbe za gastocnemius i soleus (mišići sa zadnje strane noge), kao što su stojeće i sedeće podizanje na prste. Zatim, vežbe za peroneus longus i brevis (mišiće sa spoljne strane potkolenice) koje angažujemo everzijom stopala (podizanje spoljne ivice stopala ka spolja) i okretanjem stopala u polje (odvođenje). I na kraju vežbe za mišiće koji učestvuju u dorzalnoj fleksiji (pregibanje), podizanju unutrašnje strane stopala ka untra (inverzija) i okretanju stopala ka unutra (privođenje) - tibialis anterior i posterior i extensor halucis longus. Naveo sam samo veće mišiće, međutim opisanim pokretima se angažuju gotovo svi mišići potkolenice i stopala.

      Sve ove mišiće treba jačati u funkciji pokretača (aktivno, kroz pokrete) i u funkciji stabilizatora (pasivno, bez pokreta u zglobu ali gde neka spoljna sila deluje u suprotnom smeru od smera u kome deluje sila mišića). U početku sa vrlo laganim opterećenjem koje sa progresivno povećava. Kao opterećenje se koristi sopstvena težina, elastične trake, peškir ili neki drugi rekvizit koji moze da klizi po podlozi. Pored ovih vežbi kreće se hodanjem, koje se kasnije nastavlja u brzi hod i pravolinijsko trčanje.

      Dužina oporavka je individualna stvar. Ukoliko se odradi dobra imobilizacija i kasnije fizikalna sa svim ovim vežbama, otprilike bi tri meseca bila dovoljna za potpuni povratak funkcije.

      Ishrana takođe može ubrzati oporavak. Nije naučno dokazano ali praksa je pokazala ukoliko se u tom periodu konzumira hrana koja utiče na proizvodnju provitamina D (skuša, losos) ili izlaganje suncu u tu svrhu ili suplementacijom i hrana bogata vitaminom K2 (guščja dzigerica, jaja, kefir, kombuha, bri, gauda, prokelj) ili suplementacijom, oporavak je brži. Mada ovo se treba praktikovati i kod zdravih ljudi, kao prevencija osteoporoze jer generalno utiče na mineralizaciju kostiju. Unos ova dva vitamina treba biti u isto vreme, u istom obroku.

Komentari na pitanje: #133589

    • Poštovani, polomila sam plato tibije bez dislokacije, urađena mi je imobilizacija pre 2 nedelje. Gips mi je malo popustio, da li to može da napravi problem i koliko otprilike traje oporavak? Unapred hvala!

    • Izvinite, 12 septembra sam imao povredu: naprsnuće tibule, na jako malo mi se drzala kost. Za koliko bih otprilike mogao da počnem da igram fudbal?

    • Postovanje.Imam napuklu kost potkolenice.Doktor zahteva 12 nedelja ortozu. Da li je to okej ili je previse? Puno hvala na odgovoru

    • Poštovani, Polomila sam nogu iznad skočnog zglobu (spolja kost, unutrašnja i naprsla tetiva). To je bilo u Nemačkoj, gde je bila I operacija. Sa unutrašnje strane je 3 šrafa, sa spoljne - pločica, I kroz sredini (duž tetiva) - 2 šrafa. "Čizma - gips" nosila sam 8 nedelja, kada su I izvađeni šrafovi duž tetive. Rang me boli, ne mogu da se oslonim potpuno na nogu, boli, napred se I koža I žile, naravno I mišići su otišli. Jako se naduva noga. Gips je skinut pre 5 dana. Nije bilo spoljnog preloma. Idem već 1 mesec na fizioterapiju. Molim vas - koje su mi prognoze? Kada mogu "prohodati"? Lekari I terapeut kažu da je super, ali ja tako ne mislim. I da li ću u budućnosti imati posledice? Takođe, dolazim na 10 dana u Ribarsku banju. Imam jako dobra iskustva iz te banje. Doktori I terapeut ovde nisu za banje, tj kažu da ne mogu da štete, ali su za Relax, ne za lečenje... Takođe me zanima vaše mišljenje

    • Olam visestruki prelom potkoljenice gignoza s 82.7 prike 18 mjeseci imati Sam dvje opera ije vanjske fisatore 9 mjeseci nista das olam plocicu bolje jes mohu bolje hodati al Stalin olam otvorenu rabi koja Stalin curi zanima me sta da radim da tim si se gana Stalin Cheddi i nezarasta

    • Molim vas da mi odg.u Nemackoj sam pala sa biciklo tanka kost ja pukla a deblja je napukla nije bio vanjski lom odma operacija taj dan stavljen fixator bio 4 dana pa operacija stavite 2 metalne plocice rekli mi 10-15kg da se smem oslonim na nogu dok je u gips kad mogu da racunam da cu stati na nogu bez stake i da li imaju neke vezbe.hvala

    • Postovani pre par dana sam pao sa drugog sprata pukla mi je podkolenica nije otvoren prelom operisali su me stavili su mi neku sipku 36cm i odma su me sutradan pustili kuci sta ja treba da uradim sad pojma nemam hvala unapred na odgovoru

    • Postovani, pre 8 dana sam pala i direktan udarac u beton je izazvao prelom casice kolena ( fractura patellae sin sine dislocata). Gips je postavljen od prepone do skocnog i receno mi je da za 6 ned elja dodjem na skidanje. Naravno, sad sam zabrinuta jer je to ogroman period imobilizacije i ostavice posledice. Postoje li vezbe koje mogu da radim da sto vise smanjim stetu, nastanak kontraktura i ubrzam i zarastanje i kasniji oporavak? Hvala Vam unapred.