Poštovanje, profesionalna sam odbojkasica i igram u inostranstvu i skoro sam dozivela povredu kolena gde je potvrdjeno da mi je pokidan prednji ukrsteni ligament kolena. Htela bih da pitam koju metodu rekonstrukcije Vi koristite, takodje koliko traje proces oporavka i ostali detalji vezani za oporavak. Hvala u napred

    Odgovoreno: 26. 01. 2024.
    • Poštovana,

      u zavisnosti od nalaza MRI za rekonstrukciju prednjeg ukrštenog ligamenta koristim dve tehnike: rekonstrukcija grefonom tetiva semitendinozus i gracilis sa lateralnom eksraartikularnom tenodezom, ili B-T-B (grefon od ligamenta čašice). Ako je povreda udružena sa oštećenjem meniskusa, ušivam meniskus.

      Oporavak traje prema protokolu, ugrubo rečeno: 4 nedelje hod uz štake i pun oslonac, vežbe za savijanje kolena, potom jačanje butnh mišića, vežbe balansa, propriocepcije, trčanje je dozvoljeno nakon otprilike 4 meseca, vežbe specifične za sport kojim se bavite. Povratak takmičarskom sportu zavisi od ispunjavanja kriterijuma pri testovima, opet orijentaciono oko 10 meseci.

      Dr Vaso Kecojević, ortopedski hirurg