Poštovani, Ja imam povredu levog kolena 16 godina (dislokacija čašice uz istegnuće kolateralnog ligamenta) Za 16 godina koleno je pretrpelo ko zna koliko trauma- mikrotrauma koje ja nisam ni osetila uvek baveći se aktivno trčanjem i odbojkom, kao i teretanom samostalno (bez nekih konkretnih stručnih inputa) U oktobru sam radila ultrazvuk gde se jasno primećuje osteoartroza, malo kalcifikata, oštećenje meniskusa. Ligamenti svi u odličnom stanju. Sve u svemu, savetuje mi se suplementacija, povremene fizikalne terapije i da razmišljam o ubrizgavanju hijalurona ili plazme. Ja sam nastavila da treniram gde se striktno fokusiram na vežbe jačanja zadnje lože, kvadricepsa, medijalisa, kao i vežbe mobilnosti kukova, rotatora ramena, na vežbe za jačanje mišića leđa i trbuha zbog diskus hernie. Svaki kontakt sa odbojkom i trčanjem je eskiviran i totalno promenjen koncept nekadašnjih fizičkih aktivnosti. Mene interesuje, da li, s obzirom na stanje kolena, ja mogu ići na skijanje? Predhodno bih tretirala koleno bandažerima (flex trakama i sl) Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 10. 01. 2024.
    • Poštovana,

      predlažem da prvo uradite MRI kolena, da se dobije informacija o stanju mekih. UZ nije adekvatna metoda za ovu dijagnotisku.

      Postoje bandažeri za stabilizaciju čašice, potražite ih u radnjama koje prodaju medicinska pomagala.

      Postoji i mogućnost operativne stabilizacije čašice. NAravno prethodno je potreban pregled.