Poštovani, sin mi igra rukomet već 7 godina, ima treninge svaki dan osim četvrtka, ide u školu a treninzi su normale dužine sat i pol, znači ništa posebno. Sve je bilo u redu ali je prije mjesec dana na sistemackom za odlazak na školsko natjecanje nađen tlak 153/72, nakon čega je otišao drugi dan i mjereno je 140/76, takvi rezultati su me nagnali da ponovo povremeno mjerim tlak pa tako su vrijednosti 138/68 ili 148/64 ili 153/80, a pri tom je frekvencija srca 42 ili44 ili48 kako kad, on se osjeća odlično ali sam ja zabrinuta. Njegova želja je da se profesionalno bavi sportom ali me ovo jako zabrinjava pa vas molim da mi kažete da li i što je sad potrebo. Moram napomenuti da je od 9 mjeseca pio proteine samo nakon večernjeg treninga određenu dozu i to ne jako redovito, bilo je pauza i da je 3 tjedna pio kreatine, nakon čega se otkrio taj tlak i ja sam sve ukinula. Visok je 190/191 i težak 93 kilograma. Molim vas da mi pojasnite kako je taj tlak tako jedan visok jedan nizak, koje preglede najbolje da napravimo, da li treba neku hranu da uvedem ili neku da izbacim. Da li je to uobičajeno kod sportaša ili je jako opasno i mora prestati sa sportom? Hvala zabrinuta majka

    Odgovoreno: 24. 06. 2013.
    • Poštovani,
      Ne znam koliko godina ima vaš sin, što je vrlo važno radi tumačenja vrednosti krvnog pritiska, ali pretpostavljam da je srednjoškolac. Navedene vrednosti krvnog pritiska su iznad optimalnih i odgovaraju stanju hipertenzije odnosno prehipertenzije. Vrednosti srčane frekvence u miru kod vašeg sina govore u prilog izuzetno dobre utreniranosti. Iako fizička aktivnost blagotvorno utiče na regulaciju krvnog pritiska, poznato je da pri većoj fizičkoj aktivnosti pritisak raste i značajno je viši nego u stanju mirovanja. S druge strane, hipertenzija nije nepoznata kod sportista. Uzimanje različitih dijetetskih suplemenata može dovesti do stanja prehipertenzije odnosno hipertenzije. Neophodno je da se vaš sin javi na pregled kod sportskog kardiologa i da se posavetuje sa stručnjakom iz oblasti sportske nutricije.