1. dr Ljiljana Tadić

    Pitanje broj: #148481

    Poštovani, više od dve godine imam problema sa bolnim vratom. Radila sam mr i uočene su početne degerativne promjene (spondiloza) od c2 do c7. Na c3 i c4 nalaze se osteofiti koji dodiruju izlazeći nerv.  Na c5 i c6 uočene manje ciste od 2mm i 4mm. Uglavnom, ukočenost vrata nije više toliko intenzivna, javlja se ukoliko napravim nekakav nezgodan položaj ali prodje za dva tri dana, moj glavni problem je tupi bol koji djeluje kao zagrijavanje u predjelu vrata i širi se prema potiljku i desnoj strani glave, koji traje skoro 24h vec viče od dve godine. Bol od koje više ne mogu da mislim, nemam koncentraciju, socijalni život sveden na minimum i sva moja pažnja je usmjerena na taj dio. Na kraju terapije su mi rekli da to ništa nije strašno, da se bavim sportom, što radim već godinama, sad trenutno samo rekreativno, pokušavam da radim vježbe koje su mi pokazali ne svaki dan, ali trudim se bar tri puta sedmično, plivanje, šetanje i vožnja bicikla. Svi ostali teži sportovi su zanemareni osim ponekad trčanja. Molim vas, recite mi ako mogu slike da vam pošaljem sa mr da pogledate ili da mi date savjet sta bih mogla uraditi, kako bih otkrila zašto je bol prisutna skoro 24 h preko dve godine. Zahvalna unaprijed. Srdačan pozdrav!

    Odgovoreno: 30. 11. 2016.
    • Poštovana,
      Vaši problemi su uzrokovani degenerativnim promenama na kičmenim pršljenovima koji iritiraju korenove pripadajućih nerava stvarajući bolove koje imate. Upotrebom analgetika uz obaveznu gastriprotektivnu terapiju, kao i prilagođenim vežbama i fizikalnom terapijom radi jačanja vratne paravertebralne muskulature, ublažićete bolove i učinićete ih podnošljivim. Takođe, vodite računa o pokretanju vrata, tj. Ne činite nagle pokrete vratom, zbog opasnosti od kompromitovanja cirkulacije (pritiskom osteofita na krvne sudove) , što vam može stvoriti osećaj vrtoglavice.