1. dr Ljiljana Tadić

    Pitanje broj: #148077

    Poštovani, moja majka ima 79 godina i pre mesec dana u toku noći probudio ju je stravičan bol u svim zglobovima. Nije mogla da ustane iz kreveta a onda je dobila proliv. Lekari su konstatovali urinarnu infekciju koja je sanirana ali bolovi u zglobovima su idalje jaki i ona još uvek ne može da se kreće. Urađene su analize na giht rema faktor tumur kostiju i sve su negativne. Povišena joj je sedimentacija 120, povišen fibrinogen visoki leukociti 12000, povišeni trombociti povremeno ima groznicu i temperaturu. Bolovi su neprestani samo što su u večernjim časovima vrlo visokog inteziteta, toliko jaki da joj podrhtavaju svi mišićo na telu. Od reumatologa je dobila dijagnozu "reaktivni artritis" i terapiju febricet 3x dnevno i movalis 1 uveče, koji ne pomažu. Bolovi joj ne dozvoljavaju da odvoji laktove od tela niti da pokreće prste na rukama. Inače zglobovi su jako otečeni i povremeno crveni

    Odgovoreno: 30. 11. 2016.
    • Poštovana,
      Na osnovu vašeg opisa, ima elemenata postojanja reaktivnog artritisa na terenu verifikovane urinarne imfekcije, ali ima elemenat i postojanja reumatske polimijalgije. Osim navedenih laboratorijskih analiza iz kojih se jasno vidi postojanje zapaljenskog sindroma, postrebno je da uradite i analize: ck, ldh, alp, ca i p. Tako bi se dobili precizniji podaci o postojanju reumatološkog oboljenja.