1. dr Ljiljana Tadić radiološke promene na zglobovima kolena

    Pitanje broj: #149675

    Poštovani, obraćam vam se sa molbom da mi objasnite rtg snimak kolena i preporučite terapiju za konkretno oboljenje. Početno simetrično suženje zglobnog prostora oba ft zgoba. Umeren stepen subhondralne skleroze: platoa obje tibije i lateralnog epikondila oba femura. Održana je širina zglobnog prostora u oba ft zgloba. Diskretna kranijalna migracija desne patele. Početna subhondralna skleroza baze desne patele: skleroza baze leve patele srednjeg inteziteta. Početne sklerotične promene krova leve patele, a srednje intenzivne sklerotične promene krova desne patele. U lateralnom epikondilu desnog femura vidi se sitna"insula compacta"promera a 3, 5 mm

    Odgovoreno: 28. 11. 2016.
    • Poštovani,
      Radiološke promene na zglobovima vaših kolena su degenerativne prirode, uzrokovane "trošenjem" zglobne hrskavice. " insula compacta" je uzgredan nalaz koji vas ne ugrožava. Bilo bi potrebno da uradite dopunske laboratorijske analize: sedimentacija, kompletna krvna slika, acidum uricum, kalcijum, fosfor, alkalna fosfataza, crp, urin. Sa nalazima se javiti svom lekaru. Lečenje se sastoji u povremenoj upotrebi analgetika ukoliko su bolovi intenzivniji, vežbanju, fizikalnoj terapiji, kao i eventualnom ordiniranju hondroprotektivne terapije peroralno ili lokalno u zglobove kolena.