1. Bolovi u grudnom košu

    Pitanje broj: #208097

    Već godinu i po dana trpim bolove u grudnom košu, koji me sprečavaju da normalno funkcionišem. Tupi su, retko kada se pojačavaju, tkivo je ponegde bolno na dodir, najviše u predelu velikog grudnog mišića. Kada ležim na leđima, javlja se stezanje oko grudnog koša, u vidu pojasa, čak i u predelu međurebarnih mišića, a u poslednje vreme osećam bolove i u nadlakticama. Ne mogu da spavam na levoj strani jer me cela ta strana grudnog koša tada boli. Često se čuje neko krckanje i krčanje u grudima i ponekad imam tahikardiju i osećaj kao da imam kamen u grudima. Urađen je ultrazvuk dojke i uredan je, a sasvim je bio u redu i skener grudnog koša.

    Počelo je u leto 2021. godine jakim glavoboljama, a zatim su se pojavili bolovi i pečenje u grudima i jako pečenje očiju. Upućena sam kod kardiologa, oftalmologa i pulmologa. Prvi kardiološki nalaz je pokazao sitne zrnaste fibrozne promene u miokardu, a svaki naredni nalaz je normalan, perikard ehogeniji, slobodne tečnosti nema. Oftalmolog je utvrdio da mi je potpuno uništen suzni film i prepisao veštačke suze. Kod pulmologa je RTG pluća pokazao pojačan bronhovaskularni crtež, pulmolog je rekao da nema upale pluća, ali da snimak deluje čudno i da je to možda kovid, dobila sam pancef i vitamine, koje sam uzimala sedam dana. Nakon toga, na kontroli kod pulmologa su moji nalazi bili uredni.

    Zbog glavobolja je kasnije urađena magnetna rezonanca endokranijuma, koja je pokazala postinflamatorne promene mastoidnih ćelija. Testirana sam na različite viruse na Institutu Torlak, koji su pokazali sledeće:

    1. Povišen titar na koksaki B4 1:1024. Virusolozi su mi objasnili da je to samo serološki zapis da sam nekada bila u kontaktu sa virusom i da se akutna infekcija koksaki virusom dokazuje Elisa testom na IGM antitela na koksaki virus, koji je negativan.
    2. Epštajn-Bar virus, IGG pozitivan, IGM negativan
    3. Adeno virus, IGG pozitivan, IGM negativan Nalaz na antinuklearnaantitela ANA, anti dsDNA, antiSSA/Ro i antiSSB/La je uredan. Za sve ovo vreme prepisivani su mi NSAID lekovi (nimulid, brufen, serapeptaza, rantudil forte, paracetamol, nalgesin forte) i miorelaksansi (mydocalm,) ali nema pomaka. Jedino sam primetila dok sam pila serapeptazu da se nešto dešava sa leve strane iza dojke i na pregibu između dojke i međurebarnih mišića, kao da je tu bio neki otok na koji je serapeptaza delovala.

    Tačnu dijagnozu nemam, rečeno mi je da to može biti Ticov sindrom, pleurodinija, interkostalna neuralgija ili da je srčana maramica ili srčani mišić možda bio pod upalom jer je verovatno neki virus prošao kroz organizam. Brinem se za svoje zdravlje i ako moram da trpim tegobe, želela bih da znam bar šta me to muči.

    Hvala što ste pročitali moje pitanje. Molim vas da date mišljenje šta toliko može da stvara tegobe. Da li je problem koštano-mišićnog porekla i kako se izlečiti?