Postovani, Nakon postedne operacije karcinoma dojke, prvi konzilijum je trazio dodatne analize odstranjenog tkiva (HER2, Ki67) kako bi doneli odluku da li , pored hormonske i zracne, treba i hemoterapija ili kako su rekli "kastracija", jer sam 'jos mlada'. Odluka je Nolvadex i zracna terapija. S obzirom da Nolvadex sprecava vezivanje estrogena za celije malignog tumora, zasto se uopste razmisljalo o tzv.'kastraciji" koja bi prekinula lucenje estrogena? Odnosno, kod zena u menopauzi prestaje lucenje estrogena, a to je period kada se javlja najveci broj karcionoma dojke. Kako se to objasnjava? Unapred hvala.

    Odgovoreno: 14. 04. 2021.
    • Poštovana,

      tražili su Vam dodatne imunohistohemijske analize da bi videli biologiju samog tumora ,pa da na osnovu toga donesu odluku o daljim terapijama.Nolvadex je odlična terapija,ali se nekada radi i kastracija da bi se sprečio svaki rizik produkcije estrogena.

      Verujte Vašem medikalnom onkologu,oni znaju šta je najbolje za Vas.

      Srdačan pozdrav,

      dr Ivana Kostadinović

      radiolog