KOliko je stetno snimanje glave CT skenerom zbog zracenja.Da li je normalno da se to radi na otprilike svakih 6 meseci kao kontrolni pregled ako se uzme u obzir da je pacijent dete (sada od 1.5 godine) koje od rodjenja ima od rodjenja cistu od masnog tkiva u sredistu glave i nema za sada nikakvih posledica zbog toga i razvija se potpuno normalno bez ikakvih teskoca. Vec sam postavljala ovo pitanje ali nisam dobila odgovor pa ga zato ponavljam. Unapred hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 02. 07. 2008.
    • Izvinjavam se ukoliko iz nekog razloga niste dobili odgovor na Vaše opitanje i evo popravke.

      Zračenje prilikom CT pregleda mozga nije veliko ukoliko je idndikacija pravilno postavljena tj. ukoliko je rizik od štetnih efekata rendgenskog zračenja manji od vrednosti informacija koje dobijamo. U brojkama ono iznosi približno dozi zračenja koja se primi tokom 10 - 50 rendgengrafija pluća i srca (zavisno od CT aparata na kome se pregled radi).

      Ne znam detaljno o kakvoj masnoj cisti se radi kod malog bolesnika koga pominjete ali sigurno je:
      1. CT je bio opravdano dijagnostičko sredstvo u inicijalnoj fazi;
      2. Za praćenje evolucije promene svakako da prednost treba dati magnetnoj rezonanci !

      S obzirom da se radi o detetu pregled na MR bi se morao izvoditi u opštoj anesteziji i u ustanovi koja raspolaže vrhunskim aparatom i vrhunski edukovanim kadrom. Ukoliko imate bilo kakvih problema sa MR kontroloama slobodno se obratite Institutu za radiologiju KC Niš koji Vam može obezbediti i jedno i drugo.