Odakle da pocnem, naime radi se o mojoj mami, 59. god. isla na redovne redovne gin. kontrole na svakih godinu dana, proslog leta papa IIgr, na kolposkopiji se ne vide promene, pregled ove godine u aprilu. Papa III gr. vide se promene na kolposkopiji. Poslata da se uradi biospija u N.Frontu. Nalaz patologa je AdenoCa lucidocellulare invas. cerv. G3NG3 (karcinom dijagnostikovan nesto vise pre mesec dana). Konzilijum bio nedelju dana posle, a pre konzilijuma (pre oko mesec dana) uradjena sledeca ispitivanja: RTG pluca - ne vide se inflatorne promene EHOSONOGRAFIJA MALE KARLICE - mokraćna bešika uredne ehomorfologije i bez patološkog sadržaja - korpus uterusa uredne ehomorfologije i tanjeg hiperhogenog endometrijuma - u predelu grlića se izdvaja nehomogena nepravilna promena 52mm -parailijačno se ne izdvajaju uvećani Igl EHOSNOGRAFIJA ABDOMENA - jetra uredne veličine i ehostrukture bez fikalnih promena -žučni vodovi nisu prošireni -žučna kesa urednog zida bez patološkog sadržaja -pankreas uredne ehomorfologije -slezina uredne ehomorfologije -bubrezi urednog položaja i veličine primerenog prečnika za životnu dob - mokraćna bešika prazna - aorta urednog promera - nadb. lože slobodna - morison prazan -u retroperitoneumu nema uvećanih Igl Zak: Ne vide se znaci sek. deg. EHOSONOGRAFIJA DOJKE: Ne vide se znaci sek. deg. Na konzilijumu u N.Fronta Dijagnoza: AdenoCa lucidocellulare ivas. cerv. G3NG3. CA PVU FIGO st. IIb PA - IV, CA 125 -119 Odluka za radikalnu zracnu Th uz potencijacijuCDDP 4 omg/m2 jednom nedeljno tokom zracenja. Pre prijema na IORS uraditi CT abd. i m. karlice sa i.v. kontrastom, kardiološki pregled i nalaz neurohirurga. (ovo poslednje jer je 2003. god operisala neurizmu) Nalaz neurohirurga je da moze da podnese sve vidove lecenja (i hemio i zracnu i neku novu operaciju). Skener radila juce, a rezultat ce da bude tek u sredu. Bila je posle konzilijuma i na pregledu kod prof. dr. nekog sa KC u BG-u ginekolog i rekao je da je to prvi stadijum koji se ne operise (IIa se valjda operise) i da bi bilo rizicno operisati je, vec da je bolje-sigrunije da se prvo proba sa zracnom terapijom i sa hemio u kombinaciji pa eventualno ako se karcinom ne povuce skroz ili ako se makar smanji na neki nizi stadijum da se uradi radikalna historektomija. Za ovaj visok histoloski gradus nam je jedan dr. rekao da visi histoloski gradus bolje reaguje na hemoterapiju ali isto tako brze daje sekundarne depozite tj. agresivan je. Zanima me koliko je uspesno lecenje ove vrste karcinoma ovom terapijom i ovakvim stanjem (zracenje+hemio i eventualno posle operacija ako bude trebala)? Koliko je stanje sa ovim nalazima lose i da li postoji mogucnost za neko duze-visegodisnje izlecenje?

    Odgovoreno: 28. 06. 2008.
    • Ukoliko se ptkrije u ranom stadijumu CaPVU je bolest koja se leči.
      Najefikasniju terapiju će svakako odrediti ordinirajući ginekolog i onkolog.
      Što se tiče rizika operacije zbog prethodne operacije aneurizme, on praktično ne postoji.