mnogu pozdrav do vas pocituvane doktore.pred nekoj den mi odgovorivte na del od moeto postaveno prasanje a toa bese vo vrska za mojot brat na koj mu bese otkrieno karcinom na zeludnikot i bese operiran.no posle edna godina pocna da se zali na bolki vo grbot.mu se napravija site analizi na krfta i vrednostite bea sit niski.potoa mu se napravi skener i e otkrieno metastaza na koskite na skeletot,rbetot i karlicata.vie barate dijagnoza rezultatite se kaj negoviot lekar samo vi pisuvam toa sto ni e kazano.posle operacijata na zeludnikot koj e otstranet vo celost doktorite ne go pustija na hemo terapija neznam kolku e bilo ispravno.toj sega ima bolki.sto da pravime ponatamu dali ima nekoj lek koj bi mu pomognal.odnapret vi blagodaram.

    Odgovoreno: 22. 06. 2008.
    • Za precizniji odgovor morao bih da vidm slike sa CT-a ili magnetne rezonance.
      Ukoliko se radi o manjem broju meta promena možda je moguće da se načini vertebroplastika i kombinuje sa zračnom terapjom ili embolizacijom.
      Ukoliko su metaastaze difuzne, jedino je na raspolaganju sistemska hemioterapija.
      U svakom slučaju prognoza nije naročito dobra i jedino se može raditi na produženju života i poboljšanju njegovog kvaliteta.