Postovani doktore, dana 2.6.molila sam vas objasnjenje nalaza UZB bubrega, u kojem mi je savjetovano da ucinim MSCT abdomena. Isti sam napravila, te je nalaz slijedeci: Prisutna je ostro ogranicena metkotkivna tumorska tvorba lijeve nadbubrezne zlijezde dim. 70x47x47 mm (pre prethodnom pregledu - CT iz 2003. 30x25 mm). Ne nalazi se znakova infiltracije okolnih struktura opisanom tumorskom tvorbom. Primjerena je morfologija bubrega. Subdijafragmalno u desnom reznju jetre vidi se sitna hipodenzna zarisna lezija, te jos jedna medijalno u II segmentu jetre promjera 7 mm. Vezano uz nadbubreznu zlijezdu, napominjem da mi zadnji lab.nalaz urina bio krv - 2, eritrocita - dosta, poc.epit.stalnica - nesto, bakterija - nesto. Obzirom da mi je tvorba otkrivena 2003.g., napravila sam endokrinolosku obradu, koji nalazi su u redu, te na preporuku lijecnika kontrolirala UZV svakih 6 mj. Do 2006.g. tvorba se nije povecavala, a nakon toga nisam radila UZV do sada. Napominjem da krvi u urinu imam uvijek. Inace, imala sam problema s desnim bubregom, koji je pomican i imao kalcifikate, trosila sam Rowatinex kapsule,, 2-3 puta radila din.scintigrafiju, medjutim desni je sada u redu. Sada sam zabrinuta i za jetru, jer do sada nisam imala nikakvih problema. Unaprijed zahvalna, s poštovanjem

    Odgovoreno: 22. 06. 2008.
    • MSCT nalaz je mogao da bude specifičniji.
      Radi definitivne dijagnoze trebalo bi načiniti i pregled magnetnom rezonancom u nekom od centara koji se time bavi na visoko profesionalnom nivou. Od ustanova u Srbiji preporučio bih Vam Centar za magnetnu rezonancu u Sremnskoj Kamenici ili Institut za radiologiju Kliničkog centra Niš.

Komentari na pitanje: #6700

    • Eilla Vickovic 10. 07. 2009.

      Poštovani,
      molim vas da me poučite o mogućem riziku izlaganja röntgenskom zračenju (lumbalni dio kičme) u ranoj trudnoći, najvjerovatnije prva nedjelja), trudnoća je sada 5 nedjelja - kolika je količina zraka, koliko je duga izloženost i kako utjeće na ćelijsku diobu i kako je mogla utjecati na fetus. O trudnoći se nije znalo, sada ne znamo šta dalje ostaviti ili prekinuti trudnoću. Imate li neku statistiku takvih situacija? Molim što hitniji odgovor kako bi planirali aktivnosti hvala vam. Zabrinuta tetka
      - ne mogu postaviti pitanje, a odgovor mi je hitan