Poštovani profesore, puno Vam hvala na odgovorima! Pitala bih Vas još nešto. Da li postoji mogućnost da se izmeri koliko je telo ozračeno? Mozete li mi odgovoriti u brojkama koju sam dozu zračenja primila prilikom tri rentgenska snimanja kukova i jednog CT? S obzirom da su reproduktivni organi bili izlozeni zračenju da li je potrebno da radim periodične kontrole reproduktivnog zdravlja? Još jednom puno Vam hvala, sve najbolje i primite puno pozdrava!

    Odgovoreno: 15. 06. 2008.
    • Poštovana Aleksandra,

      Nije moguće naknadno izmeriti dozu primljenog zračenja. Naime kod rendgenskog snimanja, čitava doza se "isporučuje" tokom samog akta ekspozicije. Naknadnog zračenja nema niti je Vaš organizam emiter zračenja. Sve eventualne štetne posledice dešavaju se usled potencijalnih promena na ćelijama isključivo TOKOM izlaganja rendgenskom zračenju. Doza u brojkama ne prelazi 5 mSv (milisiverta) za preglede kojima ste bili izloženi što je količina koju svaki organizam i primi za godinu dana tokom izlaganja kosmičkimj zracima. Nemate razloga za zabrinutost ali i nemojte raditi rendgenske preglede osim ako za to postoji veoma opravdana indikacija.