Poštovani profesore, juče sam Vam uputila neka pitanja, ali bih sada zelela da Vam postavim još neko. Da li je istina da snimanje skenerom izaziva rak, čitala sam na internetu. Da li postoji mogućnost da se izmeri da li je i koliko neko telo ozračeno prilikom tolikih snimanja. Ako postoji gde to moze da se uradi. Da Vas podsetim uradila sam tri rentgenska snimka kukova i jedan CT za period od dva meseca. Imam 31 godinu. Veoma sam uplašena.

    Odgovoreno: 03. 06. 2008.
    • Ne budite uplašeni.
      Skoro sve oko nas može imati efekte na pojavu malignih tumora (od sunčevih zraka pa nadalje). Rendgensko zračenje, samim tim i skener, povećavaju rizik nastanka malignih obolkjenja ali to nije u limitima panike.
      Da Vas podestim da ljudi koji rade na radiološkim aparatima svakodnevno primaju neku dozu zračenja.
      Drugi podsetni: prekookeanski let avionom uzrokovačće da primite dozu zrašenja veću nego kod pregled skenerom.