imala sam hemangeoblastom,i rekli su mi da je zbog velike prokrvljenosti tumora morala biti radjena angiografija.
    tada sam bila u dvadest drugoj nedelji trudnoce.
    kada je angiografija bila uradjena dobijala sam dva dana infuziju da mi se krv procisti.
    tada mi niko nije pricao koliko to moze da steti bebi,jer su hteli da je sklone,zbog kako su rekli komplikacija koje mogu da nastanu tokom operacije.
    na svu srecu operisala sam se u sloveniji i sve je proslo u redu.
    molim vas da mi kazete da li je ta angiografija bila stetna za mog bebca?
    Hvala.

    Odgovoreno: 28. 04. 2008.
    • Svaka količina zračenja može imati neželjene efekte koji su nepredvidivi.
      Princip je da se trudnice ne izlažu jonizujućem zračenju ukoliko to nije strogo medicinski indikovano. Siguran sam da su kolege preduzele sve potrebne mere neposredne zaštite tokom izvodjenja angiografskog pregleda.
      Davanje tečnosti nakon toga preduzeto je da bi se isključili štetni efekti na cirkulaciju bebe i na Vaše bubrege.
      Nadalje, što je trudnoća odmaklija to je verovatnoća neželjenih efekata zračenja manja.
      Ukoliko je sve tako uradjeno i trudnoća i porodjaj protekli kako treba, šanse za bilo kakvo oštećenje su male.
      S poštovanjem,
      Prof. dr Petar Bošnjaković