Postovani profesore, Imam dete od 18 meseci. Rutinskim ultrazvucnim pregledima je ustanovljeno da ima jedan bubreg veci a drugi manji (razlika je oko 12mm). predlozeno nam je da uradimo DMSA snimanje bubrega. Da li postoji alternativna radioloska metoda (Magnetna Rezonanca?) kojem bi dobili adekvatne rezultate? Zivim u Beogradu. Unapred hvala. Pozdrav od Vladimira Matijevica

    Odgovoreno: 13. 04. 2007.

    • Ultrazvučni pregled je sasvim dovoljan za odredjivanje veličine, oblika, strukture bubrega kao i prisustva ili odsustva najvećeg broja patoloških promena (ciste, kalkulusi...). Razlika u veličini bubrega ne mora značiti nikakvu patološku promenu u okvirima koje navodite. Metoda koja Vam je predložena se odnosi na odredjivanje funkcije bubrega i vezana je odredjenu dozu jonizujućeg zračenja. Funkciju bubrega moguće je proceniti i magnetnom rezonancom ali je to veoma teško u dečijem uzrastu zbog nesaradjivanja prilikom pregleda. Mišljenja sam da sačekate sledeću ultrazvučnu kontrolu kojom prilikom bi se uradio i kolor dopler pregled renalnih arterija pa nakon toga donela odluka o dinamskoj scintigrafiji.
      Pozdrav, Prof. dr Petar Bošnjaković