1998.Moja majka otpustena je sa hiruske klinike u Nisu sa dijagnozom cancera debelog creva bez metastaza. Uradjena je sekcija sigme.Otpustena sa urednim postoperativnim stanjem. Danas ima problema sa bolovima u kicmi, oduzetoscu donjih ekstremiteta. Uradjen je CT kicmenog stuba. Dijagnoza ST.post op Ca recti. Lekar sumnja na metastazu na kicmeni stub. U radioloskom izvestaju pise da ima lordozu, umerenu stenozu spinalnog kanala, siroku cirkularnu protruziju diska i vakum fenomen. Poslata na dalja ispitivanja i nalozena scintigrafija kicme. Molim Vas da mi odgovorite koliko je stanje alarmantno i da li postoji mogucnost da nije u pitanju metastaza na kicmu. Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 27. 03. 2008.
    • Uvek u bolesnika sa operisanim malignim tumorima mora da se isključi postojanje metastatskih depozita ukoliko se jave bi9lo kakvi klinički simptomi. Takav je slučaj i sa Vašom mamom. Karcinom rektuma retko metastazira u kosti već mu je najčešće odredište metastaza jetra ali to nije apsolutno pravilo. Ono što je sadržano u izveštaju CT pregleda nema elemente metastatske bolesti ali bi bilo bolje da se načini pregled magnetnom rezonancom. S poštovanjem, Prof. dr Petar Bošnjaković