POSTOVANI PROFESORE BOSNJAKOVICU, MAJKA(1957.GOD.) MI JE IMALA IZLIV KRVI NA MOZAK PRE PET MESECI.TADA JOJ JE URADJEN DVA PUTA U ROKU OD SEDAM DANA CT MOZGA,CEREBRALNA PANANGIOGRAFIJA I MR TOMOGRAFIJA GLAVE.DIJAGNOZA JE AV MALFORMATIO REG.PARIETOOCCIPITALIS L.DEX.HAEMORRHAGIA SUBARACHNOIDALIS ET INTRAVENTRICULARIS. U IZVESTAJU SPECIJALISTE PROF.DR.CIGIC IZ KLINICKOG CENTRA NOVI SAD PISE DA JE SA DEFINISANIM KOMPLEKSNIM DZINOVSKIM AV MALFORMATOM U PARIJETO-OKCIPITALNOJ REGIJI DESNE HEMISVERE.KONTROLNI MRI ENDOKRANIJUMA UKAZUJE NA PRISUSTVO MULTIKOMPARTMENT MALFORMATA DIMENZIJA 60*30*20.NEMA HIDROCEFALUSA.NIJE GUBILA SVEST.DO OVOG SAZNANJA NIJE IMALA NIKADA GLAVOBOLJE, NI NAPADE EPILEPSIJE.MOLIM VAS POMOZITE MI SAVETOM GDE SE LECI NJEN SLUCAJ(DA LI SE RADI NEGDE KOD NAS) I KOLIKO JE RIZICNO.RECENO NAM JE DA SE LECI JEDINO EMBOLIZACIJOM.A KASNIJE ZRACENJEM

    Odgovoreno: 24. 03. 2008.
    • Poštovana gospodjo, Intrakranijalne AV malformacije spadaju u kompleksna i teška oboljenja. Princip lečenja je da se centralni deo (nidus) odstrani ili začepi (okludira) kako bi se izbegle komplikacije tipa krvarenja koja su se kod Vas već javljala i koja su opasna po život. Hirurška terapija (operacija) je vezana za slučajeve kada se radi o malim zonama AV malformacije koje su uz to i na mestu koje je pogodno za hirurški zahvat. Dominantni način lečenja danas je endovaskularni (embolizacija) kada se začepljuje (okludira) nidus malformacija i na taj način isključuje iz cirkulacije. Često ovo nije moguće uraditi u jednom tretmanu već se intervencija ponavlja nekoliko puta. I kod ovakvog načina lečenja postoje moguće komplikacije koje uključuju potencijalni smrtni ishod, teža neurološka oštećenja i druge promene ali koje su značajno redje u poredjenju sa komplikacijama kod hirurškog lečenja. U našoj zemlji ovo oboljenje se leči i 2 Klinička centra i to KC Srbije (Beograd) i KC Niš pa se možete javiti tamošnjim Klinikama za neurohirurgiju. Obe ustanove su u razvoju ove metode lečenja tako da intervencije još uvek obavljaju lekari iz oinostranstva koji su eksperti u toj oblasti. Ukoliko Vam je potrebna bilo kakva druga informacija molim Vas da mi se obratite. Srdašan pozdrav, Prof. dr P. Bošnjaković

Komentari na pitanje: #4126

    • Moze li neko da mi objasni sta je av malformacija, da li je to vrsta tumora?