Dijagnoza " AV maformation reg.parietooccipitalis Idex.Haemborrhagia subarachnoidalis et interaventricularis " Nacinjena je cerebralna DSA na kojoj se udesnoj mozdanoj hemisveri vidi veliki komleksan AV malformat sa brojnim kompartmenntima pribliznih dimenzija 60*30*25 mm .Nisam bila u komi molila bih vas da mi kazete dali je kod nas moguce lecenje u nekom od klinickih centara ? I ako nije moguce kod nas gde je moguce ? Unapred zahvalana

    Odgovoreno: 21. 03. 2008.
    • Intrakranijalne AV malformacije spadaju u kompleksna i teška oboljenja. Princip lečenja je da se centralni deo (nidus) odstrani ili začepi (okludira) kako bi se izbegle komplikacije tipa krvarenja koja su se kod Vas već javljala i koja su opasna po život. Hirurška terapija (operacija) je vezana za slučajeve kada se radi o malim zonama AV malformacije koje su uz to i na mestu koje je pogodno za hirurški zahvat. Dominantni način lečenja danas je endovaskularni (embolizacija) kada se začepljuje (okludira) nidus malformacija i na taj način isključuje iz cirkulacije. Često ovo nije moguće uraditi u jednom tretmanu već se intervencija ponavlja nekoliko puta. I kod ovakvog načina lečenja postoje moguće komplikacije koje uključuju potencijalni smrtni ishod, teža neurološka oštećenja i druge promene ali koje su značajno redje u poredjenju sa komplikacijama kod hirurškog lečenja. U našoj zemlji ovo oboljenje se leči i 2 Klinička centra i to KC Srbije (Beograd) i KC Niš pa se možete javiti tamošnjim Klinikama za neurohirurgiju. Obe ustanove su u razvoju ove metode lečenja tako da intervencije još uvek obavljaju lekari iz oinostranstva koji su eksperti u toj oblasti. Ukoliko Vam je potrebna bilo kakva druga informacija molim Vas da mi se obratite. Srdašan pozdrav, Prof. dr P. Bošnjaković