Postovani doktore, Redovno idem na ultrazvuk dojke i povremeno radim mamografiju dojke. Pre dve nedelje sam osetila bol u levoj dojci, pa sam se odmah javila svom radiologu i dobila savet da izvrsim operaciju. Ali drugi lekar koji mi radi redovno ultrazvuk kaze da je operacija nepotrebna i da mogu ovako da zivim jos 200 godina. Isla sam u laboratoriju i uradila analizu CA 15-3, TUMOR MARKER daje vrednost 10.07 a to je manje od 25, kolika je referentna vrednost. Radiolog dr Maja Cvoro je napisala: Nativna mamografija obe dojke u dva pravca: Obe dojke sa znacima umerene fibrocisticne displazije. U levoj dojci u DUK na displaznom terenu uocava se mekotkivna senka 30x25x25mm neostre lobulirane konture. Stice se dojam da se radi o dve promene u Sumaciji. Ispod i iznad opisane promene po jos jedna ovalna senka 7x10mm. U desnoj dojci se ne izdvajaju ... kao ni radioloski susp. kalcifikacije. Koza i vaskularni elementi uobicajene sirine. Obostrano retroareolarno prosireni duktusi. U vidljivom delu obe aksile nema patoloskih uvecanih lgl. Zakljucak: Dysplasio fibrosystica mammae bil. Tu mammmae l. Sin mult. (rad. verovatno benigne ciste u inflamaciji). Mamografski nalaz u levoj dojci pokazuje lobuliranu tumorsku promenu neostre konture koja prvenstveno odgovara SISTI U INFLAMACIJI. Neophodna je konsultacija hirurga i ext-mpore biopsija promene. Subspecijalista ultrazvuka Dr Svetlana Gajic je nakon ultrazvucnog pregleda napisla: Dojke odgovaraju intermedijarnom tipu. Obostrana displazija po tipu fibrocisticne displazije. Leva dojka policisticna prom. 20x13mm gusceg sadrzaja, pored koje se uocava i druga manja 6x6mm. U predelu spoja unutrasnjih kvadranata uocavaju se cista prom. 15x12mm. Prethodno vidjena hipoehogenija promena prom. 6x6mm najvise odgovara cisti gusceg sadrzaja. Oba aksile slobodne ne uocavaju se l.g.l. Kontrola za 4 meseca. Molim vas da mi date savet sta dalje da radim, jer dve doktorke imaju suprotna misljenja. Uz napomenu da hirurg kaze da moze da izvrsi operaciju sa totalnom anestezijom, a da on ne priznaje rezultate TUMOR MARKERA. Unapred Vam se zahvaljujem.

    Odgovoreno: 18. 03. 2008.
    • Odluka se mora doneti u sklopu kliničćkog nalaza, porodične istorije bolesti, mamografskog i ultrazvučnog nalaza te tumorskih markera. Koliko vidim , nema čvrstih elemenata za hiruršku intervenciju ali Vam niko do sada nije pomenuo perkutanu biopsiju vodjenu ulktrazvukom ili stereotaksičnom mamografijom a to bi verovatno bilo najbolje rešenje u ovoj fazi. Srdačno, Prof. dr Petar Bošnajković