Poštovani dr Bošnjaković, nakon mog prvog pitanja br. 37664 u vezi tumačenja nalaza ultrazvuka abdomena ("jetra lako uvećana, u desnom režnju subkapsularno hipoehogena promena, delom heteroehogena 6. 5x4cm, a na granici levog heteroehogena promena, sa post. Slabljenjem uz snopa 3. 3cm. Pankreas hiperehogene strukture. Slezina urednog izgleda kao i bubrezi sa znacima mikrolita u levom. Paraortalno se ne vide jasno uvećani l. Nodusi. U abdomenu nema slobodne tečnosti") i vašeg odgovora, na kojem se neizmerno zahvaljajum, sačekala sam da se uradi ct abdomena da bih postupila po vašem uputstvu. Pošto sam dobila nalaz ct abdomena sa per os i iv kontrastom, zamolila bih vas da mi protumačite i ovaj nalaz: " na skenovima kroz bazu toraksa u prikazanim delovima plućnog parenhima i pleuralnim prostorima ne vide se patološke promene. Jetra je lobuliranih kontura, ap dijametra do 15. 5cm, nižih atenuacionih vrednosti. U levom režnju se vidi lobulirana, nejasno konturisana, heterodenzna promena 5. 7x4. 7cm, sa postkontrastnim rubnim intenziviranjem. Promena sličnih ct karakteristika vidi se i u iv/v segmentu, promera 6x3. 5cm, sa dilatiranim intraheatičnim žučnim putevima te regije. Slezina, nadbubrežne žlezde i bubrezi su odgovarajućih morfovolumetrijskih i denzitomwetrijskih karakteristika. Telo i rep pankreasa su urednog izgleda, glava uredne veličine, heterodenzne strukture. U abdomenu nema prisustva slobodne tečnosti niti se diferentuju uvećani retroperitonealni limfni nodusi. Koštano-mišićni zidovi abdomena su slobodni. Ct nalaz odgovara tu promenama u jetri, potrebna je dalja radiološka evaulacija, mri. " radi se o nalazima mog oca, i rečeno nam je da ima cistu na jetri, ali da moramo da uradimo magnetnu rezonancu u valjevu, jer je nalaz ct nejasan. Hvala vam unapred na odgovoru i veliki pozdrav iz Šapca!

    Odgovoreno: 24. 09. 2009.
    • Poštovani,
      Po Ct nalazu postoje promene u jetri koje mogu odgovarati većem broju promena ali se ne isključuje niti postojanje tumora. Bez uvida u snimke ne bih mogao da Vam kažem ništa odredjenije. Ukoliko su kolege postavile indikaciju za pregled na magnetnoj rezonnanci - učinite to.
      S poštovanjem