Poštovani profesore, želeo bih da Vam postavim pitanje vezano za bolest moje tašte.Njena dijagnoza je MELANOMA CUTIS REG.HAEMITHORACIS DEX.(C 435) METASTATICUM IN LGL(C 779,SUBCUTE et LIENIS.CHEMIOTH in cursu(z 511).Do 9.01.2008 godine normalno je hodala uz blagu bol u predelu kičme.Posle prvog ciklusa hemioterapije(DTIC-CBDCA)uradjen je Rtg. kičme sa dijagnozom:PATOLOŠKA FRAKTURA L1 PRŠLJENA i sprovedena PALIJATIVNA ZRAČNA TERAPIJA SINGL SHOOT TEHNIKOM LEDIRANOG L1 PRŠLJENA (od Th12 do L3).Posle te terapije njeno stanje se pogoršalo što se tiče kretanja i sada se jedva kreće uz jake bolove u kičmi,desnom kuku i desnom jajniku.17 marta ide na Institut za onkologiju i radiologiju Srbije na četvrtu hemioterapiju kada se planira evaluacija osnovne bolesti.Da li je promena na kičmi posledica metastaze ili je posledica povrede iz prošlosti.

    Odgovoreno: 16. 03. 2008.
    • Nažalost, najverovatnije je da se radi o metastatskim promenama melanoma u pršljenovima (najmanje jednom) slabinskog dela kičmenog stuba a nije nemoguće da ih ima i u nekim drugim organima osim limfnih žlezda, potkožnom tkivou i slezini što je već dokazano. Za očekivanje je da posle radioterapije dodje do poboljšanja stanja ali to, na žalost, ne mora uvek biti pravilo. Potrebno je nastaviti lečenje po odluci konzikijuma Instituta za radiologiju i onkologiju. S poštovanjem, Prof. dr P. Bošnjaković