Postovani doktore, molila bih Vas za odgovor na pitanje na koje mi niko nije pruzio pravu informaciju. Moja cerka, stara 14 god.,2002.g.obolela je od malignog tumora koji je bio lociran u grudnom kosu, i od tada je bezbroj puta snimana na skeneru. Kako je tokom lecenja bila i na zracnoj terapiji, razumecete da imam razloga za brigu. Sada odlazimo na kontrolu u BG i moramo da uradimo CT, nakon godinu dana od poslednjeg snimanja. Mi zivimo u Crnoj Gori i snimanja obavljamo u PG, na prilicno vremesnom aparatu. Citala sam da jedno snimanje na skeneru odgovara kolicini zracenja od 800 rentenskih snimaka, a iz Vasih odgovora vidim da postoje savremeniji aparati koji, pretpostavljam, manje zrace. Takodje, receno nam je da MR ne daje tako precizne nalaze kao skener. Interesuje me da li je istina da je zracenje CT tako jako, da li kod nas postoji aparat koji bi bio isto tako precizan a manje opasan, koliko ozbiljne posledice mogu biti od ovakve dinamike u snimanjima, i da li je neop! hodno obavljati snimanja na skeneru ako nema pokazatelja recidiva, sto bi i rentgenski snimak pokazao? Izvinjavam se sto sam bila preopsirna, pozdravljam Vas i unapred zahvaljujem,

    Odgovoreno: 13. 03. 2008.
    • Da krenemo od početka: 1. Tačno je da je zračenje na CT-u višestruko veće nego zračenje rendgenskog snimka (za multidetektorski Ct taj broj je 400 puta a za straije spiralne aparate zračenje je, nećete verovati, manje ali i mogućnosti). Iskusni radiolozi mogu poravilnim odabirom parametara i preciznim odredjivanjem polja pregleda da ove doze svedu na manje od polovine. 2. S obzirom na prirodu bolesti Vaše kćeri, period od oboljevanja i dinamiku kontrolnih pregleda, možda je bilo moguće (ne znam dovoljno o tačnoj lokalizaciji i prirodi tumora) da se bar kontrolni pregledi obavljaju na MR 3. Ono što je važno znati to je da je uvek bnolje da doza zračenja bude što manja ali ni u kom slučaju ne mora značiti da će povećana doza ponavljanih dijagnostičkih pregleda dovesti do štetnih efekata ali se isti i ne mogu isključiti. S poštovanjem, Prof. dr Petar Bošnjaković