Poštovani profesore Bošnjakovic, molim Vas za Vase mišljenje o DG. ADENOCARCINONOMA TUBULARE INVESSIVUM INTESTINI CRASSI -low grade. Naime, radi se o mom suprugu (1950. godište) koji je pre mesec dana primetio malo krvi nakon stolice, ali pre nedelju dana nakon stolice bilo je dosta krvi, obratili smo se hirurgu koji je rekao da se odmah uradi kolonoskopija na kojoj je konstatovan , na mestu apendektomije, polipoidna promena (lici na posuvraceni apendiks), a na 12-15 cm od anokutane linije uočava se vegetatna polipoidna promena koja je i dalje prohodna za endoskop, ostali deo creva b.o. Histološa analiza uzorka je pokazala: sastoji se od fragmenata sluznice kolona koji su infiltrovani iregularnim tubularnim formacijama koje su uklopljene u dezmoplazmatičnu stromu. Žlezde su obložene atipičnim cilindrčnim epitelom, umereno pleomorfnih, vezikulernih jedara. Nukleocitoplazmatski odnos je povećan. Jedra su narušene polarizacije. Nukleolusi su prominentni.Mitoze su umereno brojne. U stromi su prisutni fokalni inflamatorni infiltrantni. DG. ADENOCARCINOMA TUBULARE INVASSIVUM INTESTINI CRASSI-low grade. Operacija je zakazana za 17.03. u KS''Dragiša Mišović'' kod dr. M. Cvetanovica. Sada jos treba da uradi skener abdomena. Ja bih Vas zamolila da mi kazete kakva su Vasa iskustva sa navedenim karcinomom, odnosno kakve su prognoze posle operacije, kao i da me posavetujete po vašem nahođenju. Srdačno zahvalna

    Odgovoreno: 07. 03. 2008.
    • Histološka dijagnoza je povoljna (odnosno najmanje loša u dijapazonu malignbih tumora). Naravno, terapija izbora je operativni zahvat nakon koga se, u slučaju da nema drugih promena, može očekivati uspeh do potpunog izlečenja. Vrlo je važno da ste se već nakon prvih simptoma javili lekaru te da je ceo dijagnostički postupak sproveden apsolutno valjano i na vreme. S poštovanjem, Prof. dr Petar Bošnjaković

Komentari na pitanje: #3629

    • Postovani profesore, molim Vas za Vase misljenje o DG Carcinoma microcellulare. Rezultati su za nas malo zbunjujuci. Prvog juna je uspostavljena dijagnoza, a izvestaj od 6. Juna govori kako je potrebno ipak potvrditi ovu dijagnozu. Ukoliko je ovo dijagnoza, kakve su prognoze prema Vasem misljenju? Hvala najlepse, Pozdrav