Postovani profesore, Moja baka ima prosirenje stomacne aorte od 4.2cm,ima 77 godina i srcani je bolesnik,sa nestabilnim krvnim pritiskom. Zanima me Vas savet, na koji nacin mozemo da razmotrimo mogucnost koriscenja Vase operativne metode,umesto klasicne i kome da se obratimo. S postovanjem

    Odgovoreno: 06. 03. 2008.
    • Stanje proširenja aorte u Vaše bake, sa dijamterom od 42 mm, ne zahteva nikakav tretman. Samo aneurizme promera preko 55 mm se smatraju onima koje treba lečiti bilo hirurški bilo endovaskularno. Jedini izuzetak je da ukoliko aneurizma pokaže brzu tendenciju rasta onda je treba lečiti i ako je dijametar manji od 55 mm. Znači, čuvajte Vašu baku i pratite dijametar aneurizme na ultrazvučnim pregledima. U slučaju značajnog povećanja dijametra javite se vaskularnom hirurgu. S poštovanjem, Prof. dr Petar Bošnjaković