Uvaženi doktore,  molim Vas da date svoje mišljenje na nalaz MR.  Imam konstatne bolove i zanimam me da li se na osnovu ovog nalaza može  utvrditi uzrok .  MR LS kičme  Izražena lumbalna hiperloroza sa spondilotičnim promenama i  anterolistezom L5 pršljenskog tela I/II stepena. U nivouu L4/L5  dorzomedijalno mala DH bez značajnije kompresije na lumbalne radikse.  Zaključak:  Hiperlordosis lumbalis. Anterolistehesis L 5 Gr- II. DH L4-L5 parva  U naprd zahvalna.

    Odgovoreno: 02. 03. 2008.
    •  Najpre da Vam prepričam nalaz. Postoji veća zakrivljenost slabinskog dela  kičmenog stuba nego što je to uobičajeno uz prisutne degenerativne promene  te blago pomeranje pršljenskog tela L5 prema napred kao posledica  degenerativnih promena. Ovo je nalaz koji se vidja sa povećanjem broja  godina života i ne mora imati bilo kakve subjektivne smetnje.  Postoji i minimalno prolabiranje intervertebralnog diskusa ka kičmenom  kanalu koji ne dovodi do pritiska na nervne elemente i time ne dovodi do  pojave bolova.  Sve u svemu nalaz nije zabrinjavajući u bilo kom pogledu.  Dva važna pitanja za dalje postupanje su: koliko imate godina i kakva je  priroda bolova koje osećate (mesto, širenje, intenzitet ...).   Prof. dr Petar Bošnjaković