Zelela bih da upisem VMS-Cuprija smer radioloski tehnicar, ali sam u dilemi zbog zdravstvenih razloga, koliko je opasan uticaj Rentgen zraka, i kolko je bezbedno raditi posao radioloskog tehicara. Unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 29. 02. 2008.
    • Ukoliko imate dilemu i plašite se zračenja nemojte upisivati školu za rendgen tehničare. Sva savremena oprema je bazirana na tome da doza zračenja koju prima bolesnik i naravno osoblje, bude što manja. Ova doza se razlikuje od jednog do drugog dijagnostičkog modaliteta i mora biti u okvirima propisanih maksimalnih doza po svetskim normama. Svako prekoračenje doze imperativno je vazano za uklanjanje iz zone zračenja i promenu radnog mesta. Pored doze, obavezne su godišnje periodične kontrole zdravstvenog stanja ljudi koji rade u zoni zračenja. Šetajući ulicom i živeći na ovoj planeti svaki čovek primi godišnju dozu od 5 do 10 milisiverta (kosmičko i zračenje Zemlje). Ali, ukoliko se plašite svega nabrojanog, opredelite se za neki drugi smer. Objektivnih razloga praktično nema ali ni subjektivne ne treba zanemariti kako ne biste ceo život živeli u strahu. S poštovanjem, Prof. dr Petar Bošnjaković