Postovani profesore Bosnjakovicu, Pre izvesnog vremena (oko 40 dana) obratio sam Vam se za informaciju vezano za Vertebroplastiku i hemangiom koji je mojoj majci dijagnostifikovan na prvom lumbalnom prsljenu. Tada ste mi rekli da Vam dostavim snimak magnetne rezonance u cilju, ako mogu tako reci, definisanja problema. Na zalost, ja Vam nisam poslao snimak jer smo dobili preko lokalnog zdravstvenog centra u Gornjem Milanovcu uput za ortopedsku kliniku na Banjici. Na klinici je majci takodje potvrdjena dijagnoza L1 Hemangioma i tom prilikom je upucena na zracnu terapiju, koja je zavrsena 4. februara u onkoloskom centru klinickog centra u Kragujevcu. Tom prilikom majka je primila ukupnu dozu od 13 mSv u dva zracna tretmana. Nakon zavrsenog zracenja joj je receno da ce bolovi proci i da se javi na kontrolu, i na ortopedsku kliniku na Banjici i u onkoloski cenatar u Kragujevcu, nakon mesec dana, sto ce biti 4. marta. Bolovi jos uvek postoje, a fizicka aktivnost je smanjena na minimum sto izaziva veliku nervozu. Z! eleo bih Vas zamoliti iz iskustva da nam date predlog sta dalje da radimo i da li jos uvek mogu da Vam dostavim snimak magnetne rezonance pre zracnog tretmana ili da Vam skeniram i snimak nakon mesec dana od zracenja? Da li bi i pored zracenja mogla da se odradi vertebroplastika i koliko je ova metoda rizicna za pacijenta? Unapred zahvalan, Zabrinuti sin,

    Odgovoreno: 29. 02. 2008.
    • Nažalost napravljen je pogrešan red poteza jer bi bilo mnogo bolje da je zračenje, ukoliko bi uopšte bilo potrebno, načinjeno POSLE vertebroplastike. Medjutim, i ovako verovatno nije kasno. Neophodno je da se učini MSCT (multislajsni CT pregled kičmenog stuba) i to poželjno u Institutu za radiologiju KC Niš, kako bi se definisao stepen promena koje su postignute zračenjem. Posle toga možemo doneti konačnu odluku. Sama metoda perkutane vertebroplastike se izvodi u ambulantnim uslovima, punkcijom tela pršljena i ubrizgavanjem specijalnog dvokomponentnog cementa koji stabilizuje mikroprelome i uništava višak krvn ih sudova. Kao i sve što je invazivno i ovde postoji jedan broj komplikacija različitog stepena težine koje se mogu javiti. Za Vašu informaciju u dosadašnjem petogodišnjem radu nije se desila ni jedna u naših bolesnika. Pozdrav Prof. dr P. Bošnjaković