Postovani doktore, Molim Vas da procitate moje pismo i da pokusate iznijeti svoje misljenje. Hvala vam na vremenu. Pocetkom januara moj muz je imao izuzetno jaku temperaturu (40) koja nikako nije padala (koristio je paracetamol, i vece doze andola i analgina). Nakon 2 dana u pokusaju skidanja temperature poceo je da mu trne tijelo i jezik i zavrsio je na neurologiji (usput, oko 2,5 dana nije jeo i vrlo malo je pio – samo prilikom uzimanja neceg za temp). Poslije uradjenog CT rekli su da sumnjaju na mozdani udar, da bi poslije magnetne rezonance rekli da se ne radi o mozdanom udaru (bilo je spominjanja i TIA). Na toj magnetnoj rezonanci utvrdjeno mu je: "nalaz ukazuje na malu zonu izmjenjenog signala u području splenum corpus calozuma koja se ne ponaša kompresivno, niti koja se nakon kontrasta mijenja, i koja može predstavljati najprije etopiju sive mase, ali se ne isključuje ni druga etiologija Kontrolni pregled za mjesec dana do mjeseci po dana . a po potrebi i ranije". U vrijeme dok je bio u bolnici uradjen mu je EKG, EEG glave, punkcija likvora, CiS protein, rentgenski snimak pluca i sinusa i ultrazvuk abdomena (jetra je bila povecana, ali kompaktna). Krvna slika je bila navodno OK, izmedju ostalog SE 18 i povisen bakar. Od te magnetne pa narednih 7 dana dobijao je 8 mg deksametazona i uradjen je ponovo kontrolni magnet. U tom kontrolnom nalazu radiologa (uradjenom 7 dana nakon prve snimke) stoji: "Kod današnjeg MRI kraniuma učinjeno nativno i postkontrastno ne diferencira se patoloških promjena intrakranijalno.Zona izmjenjenog intenzitea signala uočena u području splenijuma korpus kalozuma na MRI od 7.01 2008 godine (ista se vizualizirala samo na T-2 i difuziji a postkontrastno se nije imbibirala) kod današnjeg pregleda se više ne vizualizira.Kontrolni MRI Icraniuma prema kliničkoj slici." Medjutim, neurolog ga otpusta kuci sa dijagnozama: Tonsilopharingitis acuta bene sanata i Lymphoma cerebri reg. corpus calosum in ob Od ovog limfoma umiremo istog trenutka i odlazimo kod hematologa. Ona je uradila nalaz krvi i po njoj je taj nalaz dobar. Hematolog ne vjeruje da se radi o limfomu. Rezultati pretraga krvi su bili: Erc:5,22x10 na 12, LHgb: 159, Htc: 0,46, MCV: 89, Tr:284x10 na 9, LLkc7,48x10 na 9, Lseg: 0,53%xlo/9, Limf: 29%, mo 11%, eo: 1%, reaktivni limfociti 2%, SE 12, RTC 193, Fe: 32,9, TIBC:58,9, UIBC:26%, zasićenja:0,56, Feritin:700, Asat:89, Alat:256, GGT:135, AP 54, trigliceridi 2,65, bakar, beta2mikroglobulin, CK, LDH, amilaza, hepatitis markeri, minerali, urea, creatinin, bilirubin, a.uricumhaptorlogin, proteingram sa elektroforezom, haptolgobin: uredni. Hepatolog nam je rekla da su enzimi jetre i to neko zeljezo (feritin cini mi se??) povecani i krajem mjeseca cemo ici na ponovnu kontrolu tog dijela nalaza jer je vjerovala da je jetra tako reagovala zbog jakih antibiotika i upale koju je imao. U medjuvremenu je imao ponovno ultrazvuk l. noda periferije abdomena, zdijelice, retroperitoneuma, slezene, jetre, bubrega. Nalaz je bio OK. Imamo zakazano i kod hepatologa, medjutim mene muci ovaj limfom. A novi magnet glave imamo zakazan krajem marta. Posto su mu zadnje 2-3 sedmice beonjace crvene, otisli smo na pregled kod oftamologa. Rekli su nam da se radi o alergiji na suv vazduh i dobio je da kapa voltaren kapi (oci mu nisu suzile i nije imao krmelj). Mjeren mu je ocni pritisak i bio je u redu. Mozete li mi reci da li je trebalo uraditi jos nesto od pretraga da bi se otklonila sumnja na ovu zlocu? Da li su radjeni tumor markeri ili je ovo redovan, uobicajen nalaz krvi? Zanima me jos nesto: da li je moguce da se limfom povuce od kortikosteroida? I kako je moguce da se povuce u samo 7 dana? I gdje je nestao ako se povukao? Koliko znam tumori su "podivljale" stanice i ne nestaju same od sebe ili se ja mozda varam. Ako to nije tumor, zasto bi onda neurolog posumnjala na tako nesto? Hvala vam svima na odgovorima.

    Odgovoreno: 27. 02. 2008.
    • Veoma ste iscrpno izneli probleme i preglede koji su učinjeni kod Vašeg supruga i koji su uglavnom u fiziološkim okvirima. Da krenemo od MR mozga: verovatnoća da je promena koja je vidjena pri prvom MR pregledu tkivo limfoma je voma mala tj. praktično odgovara nuli. Takodje se može isključiti i prvobitno postavljena sumnja na ektopiju sive mase. Pretpostavljam da se može razmišljati o lakunarnoj ishemiji ili fokalnoj zapaljenjskoj promeni, ali je najverovatnije da je u pitanju artefakt. Savetujem Vam da se nastave hematološke i hepatološke kontrole ali pre svega zbog povišenih vrednosti bakra u krvi. Iz istih razloga ne bi bilo loše načiniti MR pregled gornjeg abdomena. Dijagnoza limfoma se postavlja ili nalazom promenjene krvne slike (tzv. bele loze) ili punkcijom tumorske mase, kostne srži ili uvećanih limfnih žlezda. Kako kod Vašeg supruga nije prisutno ni jedno ni drugo ni treće, ne postoji osnov za postavljanje ovakve dijagnoze. S poštovanjem, Prof. dr Petar Bošnjaković