Postovani doktore Bosnjakovicu imam 28 godina i molila bih Vas da mi odgovorite na jedno pitanje. Pre 8 meseci osetila sam jake bolove u predelu dojki koji su se nastavili i poslije mesecnog ciklusa u trajanju od mesec dana. Bila sam na ehosonografiji dojki i rezultati su bili sledeci, dojke vecim delom korpusa glandularne, sa mestimicno inkorporiranim fibrolipomatoznim plazama. Pocetne fibromikrocisticne promene. Makrociste se ne izdvajaju. Regionalno nema uvecanih lgl. Bolovi su prestali nakon desetak dana od pregleda i evo sada poslije 8 meseci bolovi se ponovo javljaju pogotovo na dodir. Molim Vas da mi kazete zasto se javljaju bolovi i dali treba da idem na dodatne preglede. Sa postovanjem

    Odgovoreno: 27. 02. 2008.
    • Bolovi u predelu dojke mogu biti uzrokovani većim brojem faktora koji se ne odnose samo na dojku već i na mišićno tkivo, masno tkivo ... Nije mi potpuno jasno da li postoji povezanost bolova sa mesečnim ciklusom ili ne ? Ultrazvučni nalaz u Vašem slučaju je potpuno normalan ali ultrazvuk nije apsolutnbo pouzdan dijagnostički modalitet. Moja preporuka bi bila da Vas temeljno pregleda Vaš ginekolog ili hirurg specijalista za dojku te da se nakon toga donese definitivna odluka da li nastaviti sa dijagnostičkim procedurama ili ne. Ukoliko u Vašoj porodici postoji opterećenje tumorima dojke (neko od krvnih srodnika koji ima ozbiljno oboljenje dojke) trebalo bi načiniti i mamografski pregled.. S poštovanjem, Prof. dr Petar Bošnjaković