Postovani doktore, Scintiggrafijom kostanog sistema izvrcenom u lezecem polozaju tri sata posle davanja obelezivacke doze od 740 mbq tc-99dpd, dobijen je sledeci nalaz: Nakupljanje radiofarmaka je nehomogeno duz kicmenog stuba, nesto pojacano u levoja polovini L III prsljena I nehomogenija pojacano u regiji sakruma Difuzno jaca vezivanja u krovu lobanje. Molim Vas da mi protumačite nalaz. Unapred Hvala.

    Odgovoreno: 17. 02. 2008.
    • Nakupljanje radiofarmaka je znak povećane aktivnosti koštanog tkiva koja se može javiti usled velikog broja raznih promena. Scintigrafija je prva u nizu metoda koje se koriste u dijagnostici i služi da nam ukaže na delove skeleta gde se promene mogu očekivati. Zatim se pristupa drugim vrstama pregleda kako bi se verifikovalo da promene postoje i odredila njihova priroda. Kako nemam više podataka zbog čega je u Vašem slučaju scintigrafija radjena, ne mogu Vam preporučiti konkretne dalje postupke. Generalno, sledeći korak bi mogao biti rendgengrafisanje kostiju lobanje i kičmenog stuba dok ostale slikovne metode (skener, magnetna rezonanca) dolaze u obzir nakon toga ukoliko se postavi indikacija. S poštovanjem, Prof. dr Petar Bošnjaković

Komentari na pitanje: #3144

    • Nela Brzanovic 02. 12. 2013.

      Postovani, posle uradjene magnetne rezonance zakljucak je sledeci: suspektivni sek. Depozit u prsljenu l3. Predlaze se sintigrafija