Postovani profesore, pisala sam Vam pre nekoliko dana o slucaju mog oca (1957), kome je prosle godine operisan tumor na debelom crevu u Pozarevcu, a pre mesec dana je uradjena nova operacija, posle koje su otkrivene metastaze. Na svu srecu uspela sam nekako da zakazem MSCT na VMA koji je uradjen u sredu, a nalaz je mnogo losiji nego sto sam ocekivala. Na presecima kroz bazalne delove pluca obostrano vidi se veci broj okruglih promena, dijametra do 15 mm, koje odgovaraju sekundarnim depozitima. U pleuralnim prostorima nema izliva. U desnom reznju jetre u VI segmentu okrugla promena oko 2 cm. U abdomenu i maloj karlici znacajna kolicina slobodne tecnosti a po zidovima peritoneuma uocavaju se proliferacije koje imaju izgled karcinoze peritoneuma. Slezina, nadbubrezne zlezde i bubrezi u granicama normalnog. Postoji ekstremna gastrektazija u nivou glave pankreasa i rama duodenuma uocava se nepravilna tumorska formacija koja infiltrise okolne strukture (duodenum pankreasa a verovatno i zid zeluca i koja je najveceg dijametra oko 7 cm). Promena najverovatnije odgovara lokalnom recidivu osnovne bolesti. M.besika, semene kesice i prostata u granicama normalnog. U maloj karlici znacajna kolicina slobodne tecnosti. Na kostanim strukturama se ne vide ynakovi sek. depozita. Juce smo bili kod prof. Milicevica, i on je najvise zabrinut ! za pluca, a na moje iznenadjenje kaze da bi se ovo na jetri jos i moglo srediti. Zakazan je konzilijum za sledecu sredu na kojoj ce se verovatno odrediti neka hemoterapija, pre bilo kakvog operacionog zahvata. Zanima me vase misljenje o svemu ovome. Nisam sigurna da ce tata moci da izdrzi hemoterapiju, zato sto je za razliku od prvog puta kada je primao bio dobro, a sada je u mnogo losijem stanju, a opet jasno mi je da bez toga ne moze - bar u klasicnoj medicini. I da li je uopste moguce u ovakvom slucaju izvrsiti hirurski zahvat sa povoljnim ishodom? Juce sam posle odlaska kod lekara otisla u biljnu apoteku Todoxin, zakazala sam jos pre dve nedelje, po savetu nekih prijatelja. Moj prevashodni motiv je da pokusam nekako da ojacam tatin organizam, da bi uopste mogao da iznese hemoterapiju, znajuci koliko je ona stetna, a cini mi se da njihovi preparati imaju takvu namenu. Da li sam u pravu, jesu li vam poznati njihovi preparati, i sta vi mislite koliko alternativna medicina ! pomaze u ovakvim slucajevima? Znam da sam vam postavila i prev! ise pita nja, ali bicu zahvalna ako mi pomognete u resenju bilo koje dileme. Unapred zahvalna,

    Odgovoreno: 17. 02. 2008.
    • Nažalost, ne mogu da Vam kažem ništa dobro. Promene su uznapredovale toliko da je jedino preostalo hemioterapijsko lečenje. O hirurškom zahvatu ne treba ni razmišljati. Što se tiče alternativne terapije, ja stvarno o tome ne znam previše ali mislim da se može probati. S potovanjem, prof. dr Petar Bošnjaković