Postovanje, Mom ocu (1957)je u martu prosle godine iznenada operisan tumor na debelom crevu u Pozarevcu-uputna dijagnoza je bila Ileus, a zavrsna Lap. Med. Subtot Ineo flexure colonis dex. Haemicolectomia l.Dex.cum ileotransverso anastomosis T-L. Postoperativni tok je bio zadovoljavajuci, tata se brzo pridigao, primao je i hemoterapiju, ali je normalno funkcionisao. Histoloska dijagnoza od 15.3.2007.-Adenocarcinoma int.crassi G2, in st.pT4 (infil. na serozu creva).pN2 7/12. Resekcioni rubovi bez prisustva neoplazije. CEA=3,7 ng/ml (do5), CA 19-9=5,79 U/ml (do 37). Prva odluka Konzilijuma je bila nastavak lecenja adj. HT 5 Fu-Lv. Naredna histoloska dijagnoza polovinom decembra - CEA 1.5 ng/ml (do 4), Ca 19-9=22,76 U/ml (0-39). Na KT pregledu abdomena radjenom presecima od 10 mm nije uoceno napredovanje osnovne bolesti- jetra homogena i bez promena, pankreas bez fokalnih promena i sl, ali je otkriveno da bolovi imaju veze sa kamenom u zucnoj kesi. Planirano je sto duze odlaganje operacije kamena da bi prethodna rana bolje zarasla, ali je doslo do velikih bolova i gubitka tezine, operacija je uradjena 11.1.2008. Zucna kesa otvorena i ispraznjena,i nadjeno ma! sno tkivo, precnika do 50 mm infiltrovano belicastim zilavim tkivom, ali je ustvari nova zavrsna dijagnoza- 1-Metastasis adenocarcinomatis G2, partim mucinosum in pariete vesicae felleae et hepate. 2-Metastasis adenocarcinomatis G2 in texto adiposis. Mozete zamisliti taj sok za sve nas, tati nismo rekli, a otpusten je posle velikih muka 1.2. Proslog cetvrtka 7.2. uspela sam da zakazem kod prof Miroslava Milicevica na Prvoj hirurskoj klinici, i oni naravno traze sve nove analize ukljucujuci i MSCT sa arterijkom i venskom fazom, koji prethodno nikada nije radjen. Znam da najsavremeniji postoji na VMA i KCS,pokusavam sto brze da dodjem do njih,jer je to sada najbitnije, iako je dijagnoza losa. Sta vi mislite o celokupnom slucaju? Bila bih vam zahvalna na svakom savetu, pa i na onom koliko takva vrsta pregleda kosta na privatnim klinikama, i koja od njih je najbolja. Zahvaljujem se unapred,

    Odgovoreno: 11. 02. 2008.
    •   Kao što i sami znate radi se o teškom, malignom oboljenju sa mestastazama i prognozom koja nije izvesna. Naime, zavisi da li je kompletan depozit malignog tumora uklonjen. Što se tiče pregleda na MSCT sa obe faze, u Srbiji postoje 5 aparata sa 64 reda detektora i to: VMA, KCS, Kliničko centar Niš, Klinički centar Vojvodine i Klinički centar Kragujevac. Na svim ovim aparatima se pregled može kvalitetno obaviti. Jedini privatni aparat je u bolnici OStrog u Begradu. Ne znam koliko se čeka na pregled ali Vam mogu reći za KC Niš da je isti moguće izvesti u toku naredne nedelje. JEdino Vam je potreban overen uput Vše filijale fonda. Mođete se javiti na moj broj telefona 018 221 469 radi eventualnog zakazivanja. S poštovanjem, Prof. dr Petar Bošnjaković