Poštovani,
    Koliko je blizu da se izložim dijagnostičkom snopu rendgenskih zrakova? Direktni snop zraka. Je li to kada smo u aparatu ili možemo ući u direktni snop zračenja ako smo u prostoriji do npr CT-a. Pitanje je koliko je zračenje opasno za trudnu ženu koja je dovodila majku na preglede i čekala je u prostoriji koja je izolovana samo zidom i vratima? Čitala sam da je zračenje prisutno i pet metara u krugu CT-a. Koliko beba je ugrožena? Najviše se bojim jer se spominje mentalna retardacija, a na uz beba je razvijena normalno.
    Hvala

    Odgovoreno: 20. 05. 2009.
    • Poštovani,
      Nemojte ni malo brinuti za zdravlje bebe ukoliko ste tokom CT pregleda bili u čekaonici. Svi rendgenski uredjaji, računajući naravno i CT aparate, podležu obaveznim periodičnim kontrolama zračenja u koje spada i to da van prostorije u kojoj je aparat nema zračenja.
      Pozdrav.