Kod preloma zbice lakatnog zgloba koliko dugo je potrebno nositi gipsanu longetu? I da li je "normalno" da lekar kod pacijenta sa takvom povredom bez zahteva za ponovni rentgenski snimak skine pacijentu gipsanu longetu posle samo 7dana. Pacijent je starosti od 25-30god

    Odgovoreno: 06. 02. 2008.
    • Zavisi o kakvoj se vrsti preloma radi. Ukoliko je došlo do potpunog prekida koštanog tkiva sa mimoilaženjem fragmenata, gips se nosi duže i neophodna je kontraolna rendgengrafija ili više njih. Medjutim, ukoliko prelom nije kompletan ili se radi samo o zalomu kosti kontrolna rednegngrafija se može izbeći radi smanjenja doze zračenja koju bolesnik prima, pogotovu što se radi o mladom čoveku. S poštovanjem, Prof. dr Petar Bošnjaković