Recite mi molim Vas nesto vise o adeno karcinomu. Suprug mi je operisao  desni bubreg gde je patohistoloski nalaz rekao da na desnom bubregu imao  adeno karcinom. Samo je odstranjen taj deo bubrega i nije imao nikakve  terapije posle. Redovno se kontrolise i za sada je sve u redu ali strah  i dalje postoji ...Pozdrav

    Odgovoreno: 04. 02. 2008.
    • Najpre da se izvinim zbog kasnog odgovora (službeni put).  Adenokarcinom predstavlja maliugni tumor porekla epitelnih ćelija  žlezdanog tkiva. Pored ostalih lokacija u organizmu može se javiti u  bubregu.  Uspešnost lečenja u prvom redu zavisi od stadijuma u kome je tumor  otkriven. Ukoliko se to učinilo na vreme moguće je odstraniti taj deo  bubrega dok se u odmaklijim slučajevima odstranjuje ceo bubreg sa ili bez  okolnog tkiva. Ukoliko nije došlo do rasejavanja tumorskih ćelija u okolna  tkiva ili udaljene organe, prognoza je relativno povoljna.  Drugi načini lečenja nisu se pokazali posebno efikasnim.   S poštovanjem,   Prof. dr Petar Bošnjaković