Poštovani,
    Da li se Color Doplerom može analizirati subklavija arterija u njenom ishodištu * molim Vas koji se dio veretebralne arterije analizira color doperom.
    Hvala.

    Odgovoreno: 03. 05. 2009.
    • Poštovani,

      Ishodište leve arterije subkalvije se ne može videti na pregledu kolor doplerom. Sa desnom je stvar nesto povoljnija ali se, opet, samo odvajanje ne prikazuje idealno. Ono što se može proceniti je protok kroz segment a. subclaviae koji je dostupan pregledu i na osnovu njegovih karakteristika zaključiti o dešavanjima koja su proksimalna pa i na nivou ishodišta.
      Analiza vertebralnih arterija je moguća u srednjem cervikalnom delu a na osnovu parametara protoka moguće je proceniti dešavanja proksimalno i neposredno distalno.
      S poštovanjem,