Molim vas da mi odgovorite da li palijativna terapija ima uspeha kod  metastaze malignog melanoma u mozgu?Radi se o devojci koja ima  24godine,i operisana je 25.12.2007.Njena Dg:Tu cerebri reg.parietalis  lat.dex. Hemiparesis l.sin. St.post op.M.M.reg.dorsi a.m.VI St.post  extirpationem intracerebralis reg.parietalis l.dex.I da li bi Vi  preporucili neku drugu terapiju,koja bi joj pomogla?Jer je njoj 5 dana  posle operacije doslo do pogorsanja,javio se strabizam levog  oka,glavobolje,povracanje,pareza leve noge i ruke-sto nije bilo pre  operacije,a ni nekoliko dana posle.Ako ne postoji adekvatna terapija kod  nas,mozda u nekoj drugoj zemlji?U napred jako zahvalna

    Odgovoreno: 22. 01. 2008.

    •  Maligni melanom, nažalost, spada u red tumora koji su najmaligniji po svom  potencijalu ka davanju metastaza.  Terapija izbora primarnog tumora bilo solitarnih metastaza je svakako  hirurška odnosno operativno odstranjivanje promena.  U navedenom slučaju svakako da je operacija bila najbolji izbor. Promene  koje pominjete u postoperativnom periodu mogu biti posledica same  intervencije i uz adekvatnu terapiju mogu se povući.  Nažalost, jako je malo verovatno da se radi o solitarnoj metastatskoj  promeni nastaloj nakon operacije malignog melanoma ledja. Vrlo je moguće  da postoje i druge promene pre svega u plućima, koje su možda suviše male  da bi se dijagnostikovale.   S poštovanjem,   Prof. dr P. Bošnjaković

Komentari na pitanje: #2509

    • Moj otac po drugi put pravio operaciju u nishu, sad je bolje, bolje se oseca i sve to. . Posto je radjena na desnu stranu glave pricam za c 71 leva ruka i noga nisu bili u funkciji, sada se noga vratila 70% . . Pitanje moje je, posle ovu drugu operaciju, prosle su 2 nedelje pa danas je snimao glavu ponovo, malopre sam uzeo nalaz -listic na koji pishe: - nema znakova rest/recidiv tumorske lezije intra ekstracerebralni likvorni prostori uredni, st post extirpationem tu reg. Parietalis crebri l. Dx. U oznacenoj regiji desne cerebrohemisfere u lozi ekstirpiranog tumora, znaci lakostepenog hronicnog edema loze, bez mass efect-a na midline strukture. Kako mislite doktore, jer je ok, sta na dalje? P. S. Veliki pozz