С поштовањем!Прошле године ми је констатовано прегледом магнетном  резонанцом (булгинг Л 4,5 са благом иритацијом нерва) што би  требало,колико сам ја схватио,да буде блажа верзија дискус херније.Имам  35 година и променио сам многе штетне ствари у вези са подизањем терета  а и вежбам доста редовно.Болови су скоро прошли.Интересује ме да ли тај  диск који је "кренуо" може да се врати у нормалу или не или то следећи  пут обавезно мора бити горе?Унапред хвала на одговору.

    Odgovoreno: 19. 01. 2008.
    • Kod pritiska prolabiranog diska (diska koji je krenuo) na ner sa pojavom  bola, prisutne su 2 komponente. Prva je sam pritisak protrudiranog diska a  druga otok ovojnica nerva usled reakcije na ovu kompresiju.  Moguće je makar parcijalno vraćanje diska (odnosno smanjenje kompresije) a  svakako da se zapaljenje može izlečiti mirovanjem, režimom fizikalne  terapije i lekovima.  Šta će biti i da li će biti sledećeg puta to zavisi dobrim delom i od Vas.  Naime, ukoliko se striktno držite preporuka Vašeg lekara o obavljanju  fizičkih aktivnosti na pravilan način (pogotovu radnje vezane za savijanje  i podizanje tereta sa poda) i održavate snagu mišića pored kičmenog stuba  sledećeg puta možda neće ni biti a i ako bude ne znači da će biti većeg  intenziteta nego sada.  Dakle, mislite na sebe .   Pozdrav,   Prof. dr Petar Bošnjaković