Postovani,   interesuje me da li mikrotalasna pecnica koju koristimo za podgrevanje i  brze spremanje hrane ima stetno dejstvo?   Hvala

    Odgovoreno: 15. 01. 2008.
    • Poštovana gospodjo Djurdjević,   Sve što je vezano za zračenja malih talasnih dužina vezano je i za štetne  efekte na živu materiju. Broj efekata za sada nije definitivno utvrdjen.  Konkretno govoreći o mikrotalasnoj pećnici, koristeći je za direktno  zagrevanje životnih namirnica na propisani način, dolazi do manjih promena  materija unutar smih namirnica (vitamini, amino kiseline) koje na taj  način mogu izgubiti nešto od svojih hranljivih vrednosti. Za sada nema  dokaza da takve namirnice mogu imati štetan efekat na organizam čoveka.  Zračenje oko mikrotalasne pećnice je neznatno tako da se smatra da ga  uopšte i nema tako da bi osoba koja rukuje pećnicom mogla pretrpeti, u  prvom redu opekotine, samo kod direktnog izlaganja talasima )što je  nemoguće.   Srdačan pozdrav   Prof. dr Petar Bošnjaković

Komentari na pitanje: #2380

    • Desanka Mitric Milentijevcmitr 06. 08. 2012.

      Jjavljam se po prvi put u nadi da cu saznat bar nesto o ovom mom problemu koji me muci Imam 44 godine i 5 djece. Kao prvo da naglasim da sam koristila inekciju umjesto p pilula u dva navrata po 2 godine, znaci cetvrte godine svako 3 mjeseca kada dam dobila inekciju odmah cim izadjem odma sam osjecala bol u nozi u toj u koju primim inekciju da dobijem toliki bol kao da imam upalu misica i bolilo me sat do dva i nestane sve do sledece inekcije. Ja nekoristim vise nikakvu medicinu ali bol u desnoj nozi dolazi 2 puta sedmicno najmanje. Isti bol u istoj nozi dobijem svaki put kad imam odnos sa muzom, znaci i od sperme i od setanja. Bbila sam kod ginekologa nista mi nisu znali rec konkretno pa me interesuje dali ima leka ili neki savjet jer sve vece bolove trpim. Zaboravila sam da naglasim kad sam trudna bol nestane sve dok se ne porodim jer wsam pere godinu dobila cerkicu i cim sam se porodila odma se bol vratio. Hvala

    • Jasmina Ćurčić 19. 01. 2010.

      Poštovanje! Postavila bih vam nekoliko pitanja vezano za moje zdravstveno stanje. Imam 29 godina i imala sam 3 operacije na ledjima. Prva je bila sa 7godina, druga sa 17, treća sa 27. Dijagnoza je tu. Reg dorsi, lekar prof. Dr petar velimirović i dr komrakov iz novog sada. Prilično se loše osećam, tj. Svakoga dana moram da uzmem diklofenak kapsulu kako bi hodala bez većih teškoća. Često, imam bol i u denoj nozi (sa iste strane gde su bile operacije) . Kada stojim u mestu duze od 5minuta, teško mi je da odmah koraknem. Tada, nekoliko sitnih pokreta i ubzo, na recimo 10tak minuta moram leći. U poslednjih desetak dana, kada ujutro ustanem ne smem ni da pomislim da se povijem kako bih se umila jer je bol nepodnošljiv a i dogodi se da se iste sekunde ukočim. Inače, prestala sam polako gotovo sve teze stvari da podizem, nagle pokrete ali baš i nije velika promena. Lekari su me savetovali da ne pijem nikakve lekove, da se ne nerviram, ne uzbuđujem previše i čak da moja kilaza ne sme preći 50kg (visoka sam 168cm) . Objasnili su mi da je to skup nervnih zlezda od kojih je jedna pukla i rasula se po čitavom telu. Dali ima leka, straha od paralize, rizik od ne plodnosti i koliko ova vrsta bolesti moze postati opasnija i dali je to sada mozda pomeranje tumora na drugo mesto? Unapred zahvalna, jasmina