Postovani,   Pre dva meseca sam radio MSCT koronarografiju. Zanima me kolika je doza  zracenja pri ovom snimanju? Koliko puta je veca od doze kod rengena  ruke, zuba i sl? Koliko je zaista stetna ta doza zracenja?   Hvala

    Odgovoreno: 04. 01. 2008.
    • Doza zračenja kod MSCT kronarografije, zavisno od aparata i samog pregleda  (da li je radjen kalcijum skoring i koronarne arterije ili samo ovo drugo)  iznosi izmedju 8 i 20 mSv (milisiverta). Poredjenja radi, kod  rendgengrafije pluća ta doza iznosi 0.4 mSv. Svakako da je doza zračenja  kod pregleda srca veća ali se mora posmatrati u kontekstu konkretrne  indikacije. Znači, ukoliko je indikacija postavljena valjano i dobijene  informacije relevantne za Vaše zdravstveno stanje onda se ta koiličina  zrašenja apsolutno može prihvatiti kao medicinski opravdana.  Takodje primera radi, svaki čovek primi godišnju dozu zračenja od  kosmičkih zraka koja iznosi izmedju 2 i 5 mSv.  Pitanje štetnosti doze je krajnje relativno jer ne postoji nijedna doza  zračenja koja se može smatrati apsolutno bezopasnom.   S poštovanjem,   Prof. dr Petar Bošnjaković