Postovani profesore, molim Vas da mi objasnite sledece: treba da uradim  rendgen snimak na pluca( htela bih i panoramski rendgen snimak zuba u  buducnosti) a imam bebu od sedam meseci ,koju jos uvek dojim, i nisam  sigurna da li je ovo zracenje bezbedno za moju bebu.Koliko je uopste  veliko  to zracenje,koliko vremena ne bi trebalo da dojim bebu i da li  preporucujete  da se rendgen snimak odlozi dok ne prestanem da dojim bebu.Uz to koliko  je i  zracenje panoramskog rendgen snimka zuba.Hvala Vam. S postovanjem,  zabrinuta  mama

    Odgovoreno: 16. 12. 2007.
    • Rendgenski snimak pluća je vazan za primljenu dozu zračenja od 0.01 mSv  (milisivert - jedinica za apsorbovanu dozu). Poredjenja radi, čovek  godišnje primi dozu zračenja (uglavnom kosmički zraci koji su  elektromagnetni talasi male talasne dužine slično rendgenskim zracima) od  2 do 5 mSv. Znači doza prilikom pregleda nije velika. Naravno s obzirom da  dojite, ukoliko nema preke potrebe, snimanje bi se moglo odložiti do  prestanka dojenja.  Što se tiče panoramskog snimka vilica stvari stoje nešto drugačije,  odnosno doza zračenja je veća nego pri snimanju pluća i to desetak puta.  Preporuka je da se i ovo odloži do prestanka dojenja a zatim obavi na  nekom digitalnom rendgenskom aparatu (digitalni ortopantomograf).  Preporuke su čisto preventivne jer je mogućnost da rendgenskim zracima  dodje do promena koje bi se dojenjem prenele na bebu, praktično nikakva.  Odlaganje je više zbog stanja Vašeg organizma koje se tokom laktacije ipak  razlikuje od onoga van perioda dojenja.   Srdačan pozdrav   Prof. dr P. Bošnjaković

Komentari na pitanje: #1983

    • U dilemi sam treba da idem na rendgen pluca a jo's uvek dojim pedijatar mi kaze da to nije opasno doktorica opste praise kaze da je to velma opasno da cak izaziva kancer. Koje je vase misljenje? Unapred hvala