Postovani profesore,   molim vas da mi protumacite nalaz radiologa : Discarthrosis lumbalis   L-5/S-1, incipiens. Kao terapija odredjen mi je diklofenak duo bez koga   trpim bolove u desnoj nozi i otezano se krecem. Pijem ga vec 30 dana i   situacija je nepromenjena. Da li se ovo stanje leci samo diklofenakom ili   postoji nesto efikasnije?

    Odgovoreno: 15. 12. 2007.
    •  Nalaz koji ste naveli verovatno je napisan na osnovu rendgengrafije  lumbosakralnog dela kičmenog stuba. Odnosi se na prisustvo degenerativnih  promena i na koštanim delovima i na,l pretpostavlja se, intervertebralnom  diskusu.  Ukoliko imate izražene bolove u desnoj nozi i probleme sa kretanjem  neophodno je verifikovati da li postoji diskus hernija ili ne. U tu svrhu  najpreciznija i matoda sa najmanje štetnih efekata je magnetna rezonanca.  Diklofenak spada u grupu lekova koji se preporučuju kod sličnih bolnih  stanja ali ne bez prethodno utvrdjene dijagnoze.   Srdačan pozdrav,   Prof. dr Petar Bošnjaković