Postovani dr Bosnjakovic,   Molim Vas da mi odgovorite sta znaci moja dijagnoza posle snimanja   magnetnom rezonancom a to je: MR pregled ukazuje na diskopatiju L4/L5 i   DH   L5/S1 dorzomedijalno, srednje teskog stepena. A postoji i uocljiva   naglasenost centralnog kanala zavrsnog dela medule.   Sta mi preporucujete koji je moj put lecenja?   Unapred veoma zahvalna,   S postovanjem,

    Odgovoreno: 04. 12. 2007.
    • Preled na amgetnoj rezonanci je ukazao na oboljenje intervertebralnih  diskusa (hrskavičavih dtruktura koje se nalaze izmedju pršljenskih tela) u  slabinskom delu vaše kičme.  Promene postoje na dva nivoa: izmedju 4. i 5. lumbalnog pršljena gde postoji  degenerativno izmenjen disk, i izmedju 5. lumbalnog i 1. sakralnog gde mali  deo diska pritiska na korenove nerava koji izlaze kroz male koštane otvore  na tom nivou.  Naglašenost centralnig kanala ne znači hjišta i to možete odmah zaboraviti.  Lečenje zavisi od nivoa Vaših smetnji. Osnovni način lečenja su mirovanje i  terapija lekovima protiv bolova u bolnoj fazi dok se van nje treba posvetiti  jačlanju mišića duž kičmenog stuba i pravilnom načinu obavljanja  svakodnevnih aktivnosti koje su veztane za savijanje i dizanje tereta  (konsdultacija sa Vašim fizijatrom).  Mnogo pozdrava,   Prof. dr Petar Bošnjaković