Postovani profesore,     Zbog prirode obaveza u okviru bolnice,tokom mesec dana sam svakodnevno   prolazila,bez zadrzavanja, hodnikom u kojem se nalaze kabineti za   radioloska   snimanja sa jednim CT aparatom (skenerom) i dva rentgen-aparata.Svi   aparati   su bili u upotrebi u vreme mojih prolazaka.Napominjem da NISAM ulazila   unutar kabineta za snimanja.Kasnije sam saznala da sam vec na pocetku tog   perioda ostala u drugom stanju.U vreme kada sam prestala tamo da odlazim   usla sam u 5.gestacionu nedelju.Koliku dozu zracenja je mogao da primi   embrion i da li je ona rizicna za zdravlje mog buduceg deteta?     Unapred zahvalna,

    Odgovoreno: 14. 11. 2007.
    • Sve prostorije u kojima su smešteni uredjaji koji u svom radu koriste  jonizujuće zračenje su, prema Zakonu o zaštiti od jonizujućeg zračenja,  izolovane zaštitnim materijalima i napreavljene tako da se van njih ne  emituje štetno zračenje.  Prolazeći hodnicima pored aparata koji su radili niste mogli da primite  praktično njikakvu dozu zračenja koja bi bila merljiva.  Za ilustraciju, količina kosmičkog zračenja koju ste šetajući ulicom primili  za to vreme je višestruko veća.  Embrion se može naći u opasnosti jedino ukoliko ste Vi bili izloženi  direktnom pregledu odnosno bili u dijagnostičkom snopu rendgenskih zrakova.  Drugim rečima, sa te strane možete biti apsolutno bez brige.   Prof. dr Petar Bosnjaković