postovani   moja mama je pre pola godine saznala da ima kancinom na grlicu   materice.imala je 22 unutrasnja i 5 spoljnih zracenja,i o je bila sva   dijagnoza,kazu da se to leci time.sve to je zavrseno 5 avgusta,i tada je   bila ok.medjutim sada ima prilicno jake bolove u stomaku,ni sama nezna dal   je zeludac,creva,jetra.bila je kod tri razlicita gastrologa i svi kazu   isto,posledice zracenja i da mora da trpi.ali ona ne moze da jede,jako je   smrsala i sve sto pojede,pojede na silu.bila je kod nekoliko doktora na   ultra zvuku i oni kazu da su svi organi u redu.sada mi od vas treba   misljenje i savet,tj neka dobra klinika u beogradu na kojoj bi joj to sve   potvrdili.bila bih mirnija,kad bi bila sigurna da to tako mora.HVALA   UNAPRED

    Odgovoreno: 12. 11. 2007.
    • Zračenje koje se koristi u lečenju malignih oboljenja, pored efekta na  obolele ćelije, nažalost negatzivno deluje i na ostala tkiva u organizmu i  to u različitoj meri.  Ćelije sluznice creva spadaju u grupu najosteljivijih.  Po vašem opisu simptomatologija kod Vaše mame je uglavnom vezana za stomačne  tegobe uzrokovane pretpostavljenim oštećenjem od radiotrerapije.  Savetovao bih Vam da se obatite nekom od kolega sa radioterapije ili  gastroenterologije koji rade u Institutu za radiologiju i onkologiju u  Beogradu jer svakako da imaju najviše iskustva u vezi postiradijacionih  oštećenja.  S poštovanjem,   Prof. dr Petar Bošnjaković